Nissan Qashqai fiton çmimin për klasin më të mirë nga Euro NCAP 2021

Auto

Nissan Qashqai fiton çmimin për klasin më të mirë nga Euro NCAP 2021

Më: 5 janar 2022 Në ora: 14:23
Foto ilustrim

Një muaj pas arritjes së një vlerësimi me 5 yje në Euro NCAP, Nissan Qashqai tërësisht i ri merr çmimin për klasin më të mirë në vitin 2021 në kategorinë Small Off Road nga Programi i pavarur Evropian i Vlerësimit të Makinave të Reja (Euro NCAP).

Çdo vit, Euro NCAP publikon listën e atyre makinave që kanë performuar më mirë në kategoritë e tyre përkatëse, duke treguar se cilat modele kanë performuar më mirë se konkurrentët e tyre. Ky çmim jepet mbi bazën e përgjithshme të pasagjerëve të rritur, fëmijëve, këmbësorëve dhe ndihmës së sigurisë. Shuma e mbledhur e pikëve në ato kategori përcakton fituesin më të mirë.

Euro NCAP theksoi se Qashqai i ri ka 91% mbrojtje për pasagjerët e rritur dhe fëmijët, duke e vendosur atë ndër më të mirët e grupit të tij konkurrues. Kjo performancë e jashtëzakonshme pasqyron strukturën e përforcuar të avancuar të platformës CMF-C të Qashqai-t të ri, e ndërtuar me çelik me rezistencë ultra të lartë në zonat kyçe për të përmirësuar ngurtësinë duke lejuar që forca e një goditjeje të absorbohet dhe të reduktohet përpara se të arrijë në qelizën e sigurisë së pasagjerëve.

Shtimi i një airbag qendror – i pari për Nissan në Evropë – për të parandaluar përplasjen e kokave midis shoferit dhe pasagjerit në sediljen e përparme në rast të një përplasjeje anësore, ndihmoi Qashqai të shënonte maksimum 16 pikë në testin e goditjes anësore.

Një pikë afërsisht maksimale prej 23.8 nga 24 të mundshme u arrit për mbrojtjen e pasagjerëve të fëmijëve dhe një maksimum 12 pikë u arrit për kontrollin e instalimit të sediljeve të mbajtjes së fëmijëve.

70% rezultat për mbrojtjen e përdoruesve të pambrojtur të rrugës

Qashqai arriti një rezultat prej 70% në testet për çiklistët dhe mbrojtjen e këmbësorëve. Nissan Qashqai përmban disa ndihmesa aktive të sigurisë, duke përfshirë Frenimin Inteligjent Emergjent, i cili paralajmëron shoferin dhe frenon nëse makina parashikon një përplasje me një automjet, këmbësor ose çiklist. Ky është standard i ri në gamën e re Qashqai, jo vetëm në versionet e klasës më të lartë.

Asistencë sigurie

Euro NCAP pranon se është gjithmonë e preferueshme që në radhë të parë të parandalohen aksidentet dhe jep pikë për teknologjinë që i ndihmon drejtuesit të shmangin përplasjet.

Qashqai gjithashtu ka shënuar rezultate jashtëzakonisht të larta këtu me një vlerësim 95%, falë teknologjive Intelligent Mobility Nissan.

E para për Nissan në Evropë është shtimi i një ekrani ballor, i cili i lejon shoferit të monitorojë shpejtësinë e tij, drejtimet e navigimit dhe kufirin mbizotërues të shpejtësisë pa i hequr sytë nga rruga.

Qashqai i ri është ndërtuar në platformën Alliance CMF-C, e cila përmban përdorimin e materialeve të avancuara dhe teknikat e reja të prodhimit të cilat kanë rezultuar në një strukturë më të ngurtë, ndërsa trupi i përgjithshëm në të bardhë është 60 kg më i lehtë se ai i paraardhësit të tij.

Euro NCAP ka testuar në mënyrë të pavarur makinat që nga viti 1997, duke matur shumicën e modeleve të reja që dalin në shitje kundrejt kritereve të tij vazhdimisht në zhvillim. Përveç testimit të forcës aktuale fizike të makinave në përplasje të ndryshme të simuluara, organizata teston dhe vlerëson gjithashtu teknologjinë e parandalimit të aksidenteve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat