Hapet për përdorim tuneli më i gjatë nënujor, është 10 kilometra dhe për ndërtimin e tij janë shpenzuar 1.5 miliard dollarë

Auto

Hapet për përdorim tuneli më i gjatë nënujor, është 10 kilometra dhe për ndërtimin e tij janë shpenzuar 1.5 miliard dollarë

Më: 9 janar 2022 Në ora: 15:23
Foto ilustrim

Pas katër viteve punë të pandërprera, Kina ka hapur për qarkullim tunelin më të gjatë nënujor në Kinë që është pjesë e një autostrade.

Fjala është për tunelin Taih të gjatë 10, 7 kilometra që shtrihet nën liqenin Taih në lindje të provincës kineze Diangsu.

Zyrtarët kinezë kanë bërë të ditur se për ndërtimin e tunelit janë shpenzuar 1.5 miliard dollarë, e punët kishin filluar më 9 janar të vitit 2018.

Për ndërtimin e tunelit janë përdorur 2 milionë kub metër beton, e gjatësia e gjashtë korsive është 17,45 metra.

Në tavan të tunelit janë të vendosura dritat LED me ngjyra të ndryshme, me qëllim që të mos e lodhin shumë shoferin. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat