Për herë të parë në histori, veturat elektrike shitën më shumë sesa me naftë

Auto

Për herë të parë në histori, veturat elektrike shitën më shumë sesa me naftë

Më: 20 janar 2022 Në ora: 22:33
Foto ilustrim

Shitjet e veturave elektrike po rriten kryesisht për shkak të stimujve për të blerë në shumë vende evropiane.

Në Evropë, në dhjetor 2021, pjesa e tregut në shitjet e automjeteve thjesht elektrike (pa përfshirë hibridët plug-in) ishte 21 për qind, duke tejkaluar pjesën në shitjet e automjeteve me motorë dizel për herë të parë në histori, me 2 për qind.

Ndërsa shitjet me naftë ranë me 26 për qind krahasuar me një vit më parë, pati një rritje të mprehtë në numrin e automjeteve elektrike të regjistruara rishtazi prej rreth 91 për qind krahasuar me vitin 2020.

Shitjet e veturave elektrike po rriten kryesisht për shkak të stimujve për të blerë në shumë vende evropiane, por edhe përmirësimeve në infrastrukturën e karikuesve, sipas të njëjtit burim.

Ndryshe, Bashkimi Evropian synon që shumica e veturave të jenë elektrike deri në vitin 2035. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat