​Biden në panairin në Detroit mbështeti kalimin në automjete elektrike

Auto

​Biden në panairin në Detroit mbështeti kalimin në automjete elektrike

Më: 14 shtator 2022 Në ora: 23:36
Joe BIden

Presidenti i SHBA-së Joe Biden vizitoi sot ekspozitën e makinave në Detroit, ngjarjen më të madhe të këtij lloji në Amerikën e Veriut, ku ai mbështeti tranzicionin në rritje në prodhimin e automjeteve elektrike dhe investime të reja në fabrikat e baterive që arrijnë disa miliardë dollarë.

“Ne zgjedhim të ndërtojmë një Amerikë më të mirë, me punëtorët amerikanë në krye. Amerika që po përballet me një krizë klimatike," tha Biden.

Ai njoftoi gjithashtu miratimin e 900 milionë dollarëve të parë për të financuar ndërtimin e stacioneve të mbushjes së automjeteve elektrike në 35 shtete sipas ligjit të infrastrukturës.

Tre prodhuesit më të mëdhenj të automjeteve të Detroitit po tregojnë një mori automjetesh të reja elektrike në panairin e automjeteve.

Kongresi amerikan dhe Biden, një entuziast i vetëshpallur i makinave, kanë premtuar dhjetëra miliarda dollarë kredi për prodhim dhe konsumatorë, për të përshpejtuar kalimin nga automjetet me djegie të brendshme në automjetet elektrike.

Shtëpia e Bardhë ka përshëndetur një sërë njoftimesh të rëndësishme të fundit nga prodhuesit amerikanë dhe të huaj të automjeteve për të ndërtuar objekte të reja të baterive dhe automjeteve elektrike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat