Edhe një kamion elektrik Nikola merr flakë në incidentin e dytë brenda një jave

Auto

Edhe një kamion elektrik Nikola merr flakë në incidentin e dytë brenda një jave

Më: 10 shtator 2023 Në ora: 18:31
Foto ilustrim

Aksionet e kompanisë ranë rreth 15 për qind në 88 cent dhe janë ulur gati 55 për qind që kur Nikola në gusht njoftoi një tërheqje të të gjithë kamionëve elektrikë që kishte dorëzuar dhe ndërpreu shitjet pas një hetimi për disa zjarre të mëparshme.

Në fillim të kësaj jave, një tjetër kamion me bateri elektrike mori flakë në Tempe, Arizona, i cili preku një paketë baterish.

Në të dyja incidentet nuk ka pasur të lënduar, raporton Reuters.

Kamioni i fundit që mori flakë ishte një njësi e para-prodhimit që po i nënshtrohej hetimit dhe testimit të zjarrit të baterive, tha kompania.

Kompania kishte dyshuar për “një lojë të keqe” kur filloi një hetim në qershor pasi kamionët në selinë e saj u përfshinë nga flakët.

Megjithatë, pas hetimit muajin e kaluar Nikola përmendi një rrjedhje të ftohësit brenda një pakete baterie si shkak i zjarrit.

Një total prej 209 kamionësh elektrikë me bateri ishin në treg mes tregtarëve dhe klientëve në kohën e tërheqjes. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat