Mazda, Toyota dhe Subaru bashkojnë forcat për të zhvilluar motorë për vetura hibride

Auto

Mazda, Toyota dhe Subaru bashkojnë forcat për të zhvilluar motorë për vetura hibride

Më: 1 qershor 2024 Në ora: 22:22
Mazda, Toyota dhe Subaru bashkojnë forcat për të zhvilluar motorë për vetura hibride

Mazda, Toyota dhe Subaru do të punojnë së bashku për të zhvilluar motorë të rinj me djegie për automjete hibride.

Kjo nuk është e gjitha. Këta motorë të rinj do të jenë “shumë efikas dhe të fuqishëm” dhe më kompakt se ata ekzistues të tre firmave japoneze.

Treshja pretendon se kjo do të “revolucionarizojë” automjetet.

CEO i Toyota, Koji Sato, tha se “për t’u ofruar klientëve opsione të ndryshme për të arritur neutralitetin e karbonit, është e nevojshme të marrim përsipër sfidën e motorëve në zhvillim që janë në harmoni me mjedisin energjetik”.

CEO i Subaru Atsushi Osaki shtoi: “Arritja e një shoqërie neutrale ndaj karbonit është një sfidë që duhet të ndërmerret nga të gjitha industritë dhe shoqëria japoneze në tërësi”.

Më në fund, CEO i Mazda, Masahiro Moro deklaroi: “Ne do të vazhdojmë t’u ofrojmë klientëve makina emocionuese duke përmirësuar motorët me djegie të brendshme për epokën e elektrifikimit dhe duke zgjeruar mundësitë e shumë rrugëve për arritjen e neutralitetit të karbonit”.

Megjithatë, tre markat nuk kanë hequr dorë nga zhvillimi i makinave elektrike.

Vetëm Toyota planifikon të prezantojë gjashtë automjete elektrike deri në vitin 2026 në Evropë dhe gjithsej 30 në mbarë botën deri në fund të dekadës.

Subaru po planifikon gjithashtu të prezantojë tre SUV të reja elektrike deri në vitin 2026, të cilat do të zhvillohen së bashku me Toyota-n.

Ndërkohë Mazda nuk ka prezantuar një veturë elektrike që nga MX-30 në 2020, por po vazhdon zhvillimin e arkitekturës së saj. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat