Prodhuesi kinez i automjeteve do të ndërtojë një fabrikë makinash në Turqi

Auto

Prodhuesi kinez i automjeteve do të ndërtojë një fabrikë makinash në Turqi

Më: 9 korrik 2024 Në ora: 23:41
Kjo pritet të rrisë praninë e prodhuesit kinez të makinave në Evropë në një kohë të tensioneve tregtare të përshkallëzuara.

Prodhuesi kinez i automjeteve të reja të energjisë (NEV) nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi investimi me qeverinë turke më 8 korrik, e cila u dëshmua nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, sipas një deklarate.

Sipas mediave të huaja, BYD do të investojë rreth 1 miliard dollarë në Turqi për të ndërtuar një vend prodhimi me një kapacitet vjetor të planifikuar prej 150,000 automjetesh, i cili do të dalë në prodhim deri në fund të vitit 2026, sipas kompanisë.

Kjo pritet të rrisë praninë e prodhuesit kinez të makinave në Evropë në një kohë të tensioneve tregtare të përshkallëzuara.

Fabrika e re thuhet se do të përmirësonte qasjen e BYD në Bashkimin Evropian, sepse Turqia ka një marrëveshje të bashkimit doganor me bllokun.

Dhe masa vjen në kohën kur BE-ja vazhdoi me planet për të vendosur tarifa të përkohshme për automjetet elektrike të importuara nga Kina, duke goditur BYD me një tarifë shtesë prej 17.4 për qind mbi normën ekzistuese prej 10 për qind.

Megjithatë, vënë në pah mediat, ekziston gjithashtu një treg i brendshëm për t’u shërbyer, me EV-të që përbëjnë 7.5 për qind të shitjeve të makinave vitin e kaluar në Turqi, një vend me një popullsi prej gati 90 milionë banorësh.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat