Versioni më i lirë i Modelit 3 vjen në fillim të 2019 - Bota Sot
Versioni më i lirë i Modelit 3 vjen në fillim të 2019

Auto

E shtunë, 20 tetor 2018

Versioni më i lirë i Modelit 3 vjen në fillim të 2019

Më: 7 qershor 2018 Në ora: 14:18
Tesia e Modelit 3

Tesla do të fillojë prodhimin e versionit më të lirë të Modelit 3 në tremujorin e parë të vitit 2019.

Pas prezantimit të Model 3 tre vjet më parë, kompania veçanërisht vuri në dukje se do të ishte makina e saj e parë "e përballueshme", e cila do të kushtojë 35,000 dollarë.

Kjo ka sjellë në kompani një numër të madh klientësh të interesuar, të cilët kanë paguar një depozitë, e cila ka vënë presion të madh në Tesla për të ofruar automjete në kohë.

Versioni më i lirë i modelit 3 ka një paketë baterie më të vogël prej 50 kWh, e cila do të jetë gati deri në fund të vitit.

Disa javë më parë, drejtori i Tesla Elon Musk tha se kompania duhet të arrijë një nivel prodhimi javor prej 5.000 njësive dhe pastaj të presë 3-6 muaj para se të fillojë versioni bazë i Modelit 3.

Tesla aktualisht prodhon rreth 3,500 njësi të Modelit 3 në javë. Pas një takimi të aksionarëve, u njoftua se Modeli 3 u bë makina më e shitur në SHBA në maj.

Kompania amerikane kohë më parë ka njoftuar prodhimin e versionit më të shtrenjtë të Modelit 3 me dy motorë prej 258 kuaj fuqi në boshtin e përparme dhe të pasmë.

Një motor shtesë lejon përshpejtimin e modelit 3 prej 0-100 për 4.5 sekonda.

Çmimi i Modelit 3 me dy motorë është 78,000 dollarë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test