Asfalti shkrihet nga nxehtësia: gomat e makinave “zhyten” në rrugë - Bota Sot
Asfalti shkrihet nga nxehtësia: gomat e makinave “zhyten” në rrugë

Auto

E shtunë, 17 nëntor 2018

Asfalti shkrihet nga nxehtësia: gomat e makinave “zhyten” në rrugë

Më: 6 korrik 2018 Në ora: 14:38
Australi

Asfalt i shkrirë në veri të Australisë dëmtoi rrotat e dhjetëra automjeteve pasi gomat e tyre “u zhytën” në rrugë, duke shkaktuar kaos trafiku dhe duke shkaktuar irritimin e drejtuesve.

Rruga në Tablelands, në jug të Cairns në Queensland, filloi të shkrihet të martën dhe autoritetet u detyruan ta mbyllnin qarkullimin në të.

Shoferët thanë se u detyruan të largoheshin nga automjetet e tyre pasi gomat u mbytën në asfalt të shkrirë dhe disa prej tyre raportuan dëmtimin e parakolpave dhe karrocerisë.

Fotografitë e postuara në mediat sociale tregojnë gomat e mbuluara plotësisht me katran.

Qeveria e shtetit ofroi një kompensim të enjten duke përzgjedhur deri në 60 shoferë me të drejtë dëmshpërblimi për dëmin e pësuar.

Shkrirja e asfaltit erdhi si pasojë e ndryshimit të kohës pasi pas shiut dhe të ftohtit, ku vala e nxehtësisë po mbizotëron, raporton BBC.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test