Kina thotë se 13,000 terroristë u arrestuan që nga viti 2014 - Bota Sot
Kina thotë se 13,000 terroristë u arrestuan që nga viti 2014

Azia

Kina thotë se 13,000 terroristë u arrestuan që nga viti 2014

Më: 18 mars 2019 Në ora: 09:11
Foto

Kina ka arrestuar rreth 13,000 njerëz që i përshkruan si terroristë dhe ka shkatërruar qindra "banda terroriste" në Xinjiang që nga viti 2014, tha qeveria në një raport të hënën lëshuar për të kundërshtuar kritikat ndërkombëtare për sistemin e saj të kampeve internacionale , sigurinë tjetër shtypëse në mënyrë tradicionale Rajonin Islamik, shkruan AP.

Raporti i gjatë tha se përpjekjet e qeverisë kanë frenuar ekstremizmin fetar, por, siç thanë në deklaratat e kaluara, nuk dhanë shumë prova se çfarë krimi kishte ndodhur. Rajoni shumë veriperëndimor është i mbyllur për të huajt, por ish banorët dhe aktivistët jashtë vendit thonë se vetë identiteti musliman dënohet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...