Arabia Saudite dhe EBA ndajnë 3 miliardë dollarë për Sudanin - Bota Sot
Arabia Saudite dhe EBA ndajnë 3 miliardë dollarë për Sudanin

Azia

Arabia Saudite dhe EBA ndajnë 3 miliardë dollarë për Sudanin

Më: 21 prill 2019 Në ora: 18:10
Foto ilustrim

Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) do t'i japin Sudanit tre miliardë dollarë ndihma, tha agjencia shtetërore saudite SPA.

Mbështetja financiare përfshin 500 milionë dollarë depozita në Bankën Qendrore të Sudanit, ndërsa pjesa tjetër e ndihmës do të dorëzohet në formën e ushqimit, ilaçeve dhe produkteve të naftës.

Kjo është mbështetja e parë financiare e prezantuar publikisht për Sudanin nga vendet e Gjirit Persik gjatë viteve të fundit. Ajo vjen pas saj pas përmbysjes së ish-presidentit Omar al-Bashir.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...