Japoni: Evakuohen 300.000 njerëz për shkak të stuhisë - Bota Sot
Japoni: Evakuohen 300.000 njerëz për shkak të stuhisë

Azia

Japoni: Evakuohen 300.000 njerëz për shkak të stuhisë

Më: 14 gusht 2019 Në ora: 17:10
Ilustrim

Japonia ka këshilluar që më shumë se 300.000 njerëz të evakuohen nga shtëpitë e tyre në ishullin Shikoku dhe qindra fluturime u anuluan për shkak të stuhisë tropikale Kros që po i afrohet arkipelagut.

Një stuhi tropikale, e ndjekur nga erëra me shpejtësi maksimale prej 108 kilometrash në orë, po lëviz nga veriu drejt Japonisë jugperëndimore.

Shërbimi Meteorologjik i Japonisë ka raportuar se Kros pritet të arrijë tokën kontinentale në orët e para të mëngjesit.

Një këshill evakuimi është dërguar për 310,000 banorë dhe rreth 350 fluturime që ishin planifikuar për nesër janë anuluar, raportojnë media shtetërore.

Gjatë 24 orëve të ardhshme, meteorologët presin reshje të mëdha shiu në ishullin Shikoku, i cili është të paktën katër nga ishujt kryesorë të Japonisë.

Më shumë se 200 njerëz humbën jetën vitin e kaluar në përmbytjet që goditën pjesë të Japonisë perëndimore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...