E diela e përgjakshme në Gaza: Vetëm njëra nga vajzat mbijetoi, gruaja dhe tre fëmijët vdiqën

Azia

E diela e përgjakshme në Gaza: Vetëm njëra nga vajzat mbijetoi, gruaja dhe tre fëmijët vdiqën

Nga: H.O. Më: 17 maj 2021 Në ora: 09:00
Shpëtuesit në Gaza kanë kaluar pjesën më të madhe të ditës duke kërkuar nëpër mbeturinat e grevave

Zyrtarët palestinezë në Gaza thonë se e diela ishte dita më vdekjeprurëse që nga fillimi i luftimeve aktuale me Izraelin.

Dyzet e dy njerëz u vranë në sulmet ajrore izraelite të dielën.

Ushtria e Izraelit thotë se militantët palestinezë kanë qëlluar më shumë se 3,000 raketa në drejtim të Izraelit gjatë javës së kaluar.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara António Guterres ka paralajmëruar se luftimet e mëtejshme mund ta fusin rajonin në një "krizë të pakontrollueshme".

Ai u lut për t'i dhënë fund menjëherë dhunës krejtësisht të tmerrshme.

Image
Izraeli thotë se më shumë se 3,000 raketa janë lëshuar nga militantët palestinezë gjatë javës së kaluar

Të hënën në mëngjes, aeroplanët luftarakë izraelitë filluan 80 sulme ajrore në disa zona të qytetit të Gazës, menjëherë pasi militantët e Hamasit hapën një breshëri raketash në Izraelin jugor.

Kombet e Bashkuara kanë paralajmëruar gjithashtu për mungesa të karburantit në Gaza e cila mund të çojë në humbjen e energjisë nga spitalet dhe objektet e tjera.

Lynn Hastings, zëvendës koordinatore speciale e Kombeve të Bashkuara për procesin e paqes në Lindjen e Mesme, i tha BBC se ajo u kishte bërë thirrje autoriteteve izraelite që të lejonin KB të sillte karburante dhe furnizime, por u tha që nuk ishte e sigurt.

Zyrtarët e Gazës thanë se 42 persona, përfshirë 16 gra dhe 10 fëmijë, vdiqën në sulmet ajrore të së dielës.

Dhjetë persona, përfshirë dy fëmijë, janë vrarë në sulmet me raketa ndaj Izraelit që kur filluan luftimet të hënën e kaluar.

Image
Ekipet e shpëtimit mbajnë gjashtë vjeçaren Suzy, derisa e nxjerrin nga rrënojat e një ndërtese në Gaza

Numri i përgjithshëm i të vdekurve në Gaza tani qëndron në 197 vetë, përfshirë 58 fëmijë dhe 34 gra, me 1,230 të plagosur, sipas ministrisë së shëndetit të kontrolluar nga Hamas. Izraeli thotë se dhjetëra militantë janë mes të vdekurve.

Çfarë ndodhi të Dielën?

Sulmet ajrore izraelite goditën një rrugë të zënë në Gaza menjëherë pas mesnatës të dielën, duke shkaktuar shembjen e të paktën tre ndërtesave dhe dhjetëra vdekje.

Hamasi lëshoi ​​një seri raketash drejt Izraelit jugor brenda natës dhe gjatë pasdites.

Miliona izraelitë u grumbulluan në dhoma të sigurta ose strehimore ndërsa sirenat u ndezën. Palestinezët gjithashtu u përpoqën të merrnin masa paraprake, por në Rripin e Gazës të mbushur dendur dhe me burime të dobëta, shumë nuk kishin ku të shkonin.

Riyad Eshkuntana i tha agjencisë së lajmeve Reuters se ai vuri vajzat e tij për të fjetur në një dhomë të shtëpisë së tij që ai mendonte se ishte më e largëta nga shpërthimet. Vetëm një nga vajzat e tij, Suzy, gjashtë vjeqare, mbijetoi natën. Gruaja e tij dhe tre fëmijët e tjerë vdiqën.

"Unë vrapova për të parë vajzat," tha z. Eshkuntana. "Gruaja ime u hodh, ajo përqafoi vajzat për t'i nxjerrë nga dhoma, pastaj një sulm i dytë ajror goditi dhomën ... Tavanet u shkatërruan dhe unë isha nën rrënoja".

Image
Fëmijët janë parë brenda një strehe në Ashkelon, në jug të Izraelit

Ushtria izraelite më vonë tha se kishte kryer sulme në një sistem tuneli militant në zonë. Rënia e tuneleve bëri që shtëpitë e sipërme të shembeshin gjithashtu, duke çuar në viktima civile të paqëllimta, tha ajo.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat