Izraeli suspendon planin për tatime të pronës së kishës në Jerusalem - Bota Sot
Izraeli suspendon planin për tatime të pronës së kishës në Jerusalem

Azia

Izraeli suspendon planin për tatime të pronës së kishës në Jerusalem

Më: 27 shkurt 2018 Në ora: 18:20
Nir Barkat

Kryebashkiaku i Jerusalemit, Nir Barkat, ka pezulluar planin për të futur taksa mbi ndërtesat e biznesit të zotëruara nga kisha e krishterë, si restorantet dhe hotelet, të cilat shkaktuan hidhërimin e udhëheqësve fetarë dhe çuan në mbylljen e kishës së Varrit të Shenjtë.

Në një deklaratë të lëshuar nga kabineti i kryeministrit izraelit Benjamin Netaniahu, thuhet se u krijua një ekip profesional për negociata me udhëheqësit e kishës për të adresuar zgjidhjen.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test