Zbulohet qyteti 4 mijë vjeçar në Kinë - Bota Sot
Zbulohet qyteti 4 mijë vjeçar në Kinë

Azia

Zbulohet qyteti 4 mijë vjeçar në Kinë

Më: 25 gusht 2018 Në ora: 17:29
Zbulohet qyteti 4 mijë vjeçar në Kinë

Qyteti i lashtë i quajtur Shimao ishte shtëpia e një piramide që qëndronte të paktën në gjatësi prej 230 metra dhe ishte ruajtur nga një mur i madh i brendshëm dhe i jashtëm. Ajo u gjet të premten nga arkeologë që bënin gërmime në zonën e Kinës.

Mijëra vjet më parë kur u ndërtua, rreth vitit 2300 p.e.s deri në 1800 p.e.s, qyteti shtrihej rreth 988 hektarë.

Piramida u ndërtua nga një kodër loess, me 11 hapa masiv ngadalshëm si ata ngjiten, studiuesit shkruajnë në një letër të botuar në revistën Antikiteti.

Përtej hyrjes, gjetën një 'plazh të madh të hapur ku mund të ishin mbajtur ritualet dhe tubimet politike'.

Sipas studiuesve, pallate u ndërtuan në majë të piramidës së madhe nga toka e shkatërruar me shtylla druri dhe pllaka mbulimi. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...