Kim Jong Un mahnit me pritjen madhështore homologut e tij nga Jugu - Bota Sot
Kim Jong Un mahnit me pritjen madhështore homologut e tij nga Jugu

Azia

E mërkurë, 24 tetor 2018

Kim Jong Un mahnit me pritjen madhështore homologut e tij nga Jugu

Më: 19 shtator 2018 Në ora: 18:09
Lideri verikorean, Kim Jong-un(djathtas) dhe presidenti i Koresë Jugore, Moon Jae-in.

Një pritje madhështore i ka dedikuar lideri Koreanoverior vizitës së homologut të tij nga Jugu, në Korenë komuniste.

Diktatori i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, ka rënë dakord të mbyllë një nga testet kryesore të raketave. Lajmi është bërë i ditur nga Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in pas takimit në Phenian.

BBC raporton se, dy liderët ranë dakord për të arritur denuklearizimin. Marrëveshja u përshkrua nga Kim si një “hap përpara” drejt paqes ushtarake në gadishull.

Kim tha gjithashtu se shpresonte të “vizitojë Seulin në të ardhmen e afërt” . Ai do të ishte udhëheqësi i parë i Koresë së Veriut për ta bërë këtë.

Fokusi kryesor i samitit ishte çështja e denuklearizimit. Ndërsa SHBA dhe Koreja e Veriut në terma të gjerë kanë rënë dakord të punojnë drejt këtij qëllimi, negociatat kanë ngecur. Tani, Pheniani ka kërkuar të rikonfirmojë angazhimin e saj.

Moon tha se Kim kishte “rënë dakord të mbyllë përgjithmonë testin e raketave të raketave Tongchang-ri dhe objektin e nisjes së raketave” dhe, në mënyrë kritike, se kjo do të bëhet “në praninë e ekspertëve nga vendet përkatëse” të cilët mund të verifikonin se nuk ishte më operacional.

Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test