Joshua: Si kampion britanik ne kurrë nuk e marrim respektin nga mediat botërore - Bota Sot
Joshua: Si kampion britanik ne kurrë nuk e marrim respektin nga mediat botërore

Boksi

Joshua: Si kampion britanik ne kurrë nuk e marrim respektin nga mediat botërore

Më: 5 prill 2020 Në ora: 13:13
Si kampion britanik ne kurrë nuk e marrim respektin nga mediat botërore

Anthony Joshua rikujton sesi ekspertët dhe idhujt e tij e kishin quajtur të çmendur sepse ishte pajtuar për rimeç me Andy Ruiz Jr, menjëherë pasi kishte humbur ndaj meksikanit për titullin e botës në kategorinë e rëndë.

Joshua i rimori titujt e vet në IBF, WBA dhe WBO nga Ruiz Jr në dhjetor, gjashtë muaj pasi i kishte humbur.

Boksieri britanik thotë se kishte vendosur të mos i dëgjonte këshillat e të tjerëve, të cilët mendonin se do të ishte çmendur për të të futej përsëri në ring me meksikanin.

“Ndjeva, dhe edhe sot mendoj kështu, që të gjithë më hodhën poshtë. Prandaj thashë: ‘në rregull’. Ata më thoshin mua: ‘Josh, nuk duhet të futesh në ring për rimeç, është çmenduri’”, kujton 30-vjeçari.

“Po flas për disa prej idhujve të mi. Pra, gjëja më e mirë për Arabinë Saudite ishte se unë ia dëshmova vetes sime se pavarësisht se çfarë më thonë idhujt dhe ekspertët, askush nuk mund të jetë kundër ndjesisë së guximit që e kam”, shtoi ai.

“Prandaj në fund të meçit është një video ku Eddie kërcen, menaxheri im Freddie kërcen, ama unë qëndroj aty i pa lëvizur”, vazhdoi ai.

Joshua tha se pati drejt që i besoi guximit për t’u futur në rimeç

Joshua e pranoi gjithashtu se, edhe pse humbja e parë gjashtë muaj më herët kishte pasur ndikim negativ te ai, ishte faktor i rëndësishëm në rikthimin e tij si kampion bote në peshat e rënda.

“Ishte një moment i vështirë në karrierën time. Viti i kaluar ishte vërtet vit i vështirë”, theksoi ai.

“Si kampion britanik ne kurrë nuk e marrim respektin nga mediat botërore, të cilat udhëhiqen nga Amerika deri në një shkallë, sepse jemi britanikë”, nënvizoi Joshua.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat