Koreja e Veriut Kim Yong-chol në rrugën për në Uashington - Bota Sot
Koreja e Veriut Kim Yong-chol në rrugën për në Uashington

Bota

Koreja e Veriut Kim Yong-chol në rrugën për në Uashington

Nga: A.Sh Më: 17 janar 2019 Në ora: 16:05
Donald Trump dhe Kim Yong

Një nga negociatorët kryesorë të Koresë së Veriut është në rrugën e tij për në Uashington për të takuar zyrtarët e SHBA përpara një samiti të mundshëm të dytë midis Kim Jong-un dhe Presidentit të SHBA, Donald Trump.

Raportet e Koresë së Jugut thonë se Kim Yong-chol, duke fluturuar nga Pekini, po mban një letër tjetër nga Z. Kim për Z. Trump.

Ai pritet të takohet me Sekretaren amerikane të Shtetit Mike Pompeo të premten, tha agjencia e lajmeve Yonhap e Koresë së Jugut.

Spekulimet po rriten që samiti i dytë mund të mbahet në Vietnam.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut është planifikuar të udhëtojë në vendin e drejtuar nga komunistët për një "vizitë zyrtare shtetërore" diku në shkurt, njofton agjencia e lajmeve Reuters, duke cituar burime të paidentifikuara.

Pak përparim është bërë në de-nuclearisation e Koresë së Veriut që nga një takim historik në Singapor qershorin e kaluar midis z. Kim dhe z. Trump.

Por kohët e fundit ka qenë një stuhi e aktivitetit diplomatik. Z. Kim vizitoi Kinë në fillim të këtij muaji për bisedime me Presidentin Xi Jinping, siç bëri ai përpara samitit të Singaporit.

Ndërkohë, një tjetër zyrtar i lartë i Koresë së Veriut, zëvendësministri i jashtëm Choe Son-hui, po shkon drejt Suedisë, ku ajo mund të takohet me përfaqësuesin special të Uashingtonit për Phenian, Stephen Biegun.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...