Trump dhe Kim Jong takohen muajin tjetër - Bota Sot
Trump dhe Kim Jong takohen muajin tjetër

Bota

Trump dhe Kim Jong takohen muajin tjetër

Nga: E.K Më: 19 janar 2019 Në ora: 11:35
Trump dhe Kim Jong

Presidenti i Shteteve të Amerikës, Donald Trump dhe ai i Koresë së Veriut Kim Joung takimin e radhës e kanë muajin tjetër.

Presidenti Trump do të takohet me udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un, në fund të shkurtit, njofton Shtëpia e Bardhë, duke ripërtërirë një dialog të nivelit të lartë diplomatik që ka lehtësuar tensionet në mes dy vendeve, por nuk ka treguar përparim në eliminimin e arsenalin bërthamor, shkruan sot New York Times, përcjellë “Bota sot”.

Njoftimi erdhi pas një takimi 90 minutësh në Zyrën Ovale midis z. Trump dhe Kim Yong-chol, një ish-shefi i inteligjencës së Koresë së Veriut, i cili ka vepruar si negociatori kryesor bërthamor për Kim. Trump, i cili kishte bërë një paraqitje festive pas një sesioni me shefin e inteligjencës qershorin e kaluar për të njoftuar takimin e tij të parë me Kim, këtë herë qëndroi larg syve të publikut.

Trump ka thënë në muajt e fundit se ai nuk pret që negociatat të japin një rezultat të shpejtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...