Sportistët e këtij shteti për pak minuta i shpëtuan sulmit terrorist në Zelandë të Re - Bota Sot
Sportistët e këtij shteti për pak minuta i shpëtuan sulmit terrorist në Zelandë të Re

Bota

Sportistët e këtij shteti për pak minuta i shpëtuan sulmit terrorist në Zelandë të Re

Më: 15 mars 2019 Në ora: 17:01
Brenton Tarrant

49 persona kanë humbur jetën pas një sulm terrorist ndaj dy xhamive në qytetin Christchurch në Zelandë të Re.  Brenton Tarrant, terroristi 28 vjeçarit kreu këtë sulm makabër.

Mirëpo, kësaj masakre për pak i shpëtoi një ekip sportiv. Bëhet fjalë për përfaqësuesen e Bangladeshit në sportin e kriketit.

Sportitët e këtij shteti po qëndrojnë në Zelandë të Re, ku të shtunën pritet të luaj ndeshjen e tretë testuese kundër përfaqësueses vendase në stadiumin Hagley Oval, pranë të cilit ndodhet xhamia Al Noor.

Zëdhënësi i Këshillit për kriket të Bangladeshit, Jalal Yunus, deklaroi se pjesa më e madhe e skuadrës me autobus shkuan në xhami dhe se kanë hyrë brenda në momentet kur filluan të shtënat.

“E them se tani të gjithë janë në një vend të sigurt, por janë të tronditur. Ne e kemi kërkuar nga skuadra të qëndrojnë në hotel dhe të mos dalin”, është shprehur ai.

Image

Vlen të theksohet se policia vendase ka kërkuar mbylljen e të gjitha xhamive pas sulmit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...