Trupat amerikane mbërrijnë në kufi me Rusinë - Bota Sot
Trupat amerikane mbërrijnë në kufi me Rusinë

Bota

Trupat amerikane mbërrijnë në kufi me Rusinë

Më: 21 mars 2019 Në ora: 18:49

1.500 ushtarë amerikanë mbërriten në Gjermani nga baza e Teksasit në testin e parë të strategjisë ‘Vendosja e shpejtë’, e cila synon të forcojë prezencën e NATO-s në Evropën Lindore në rast të agresionit rus apo emergjencave të tjera.

Trupat amerikane zbarkuan në aeroportin e Tegel dhe për të vazhduar rrugën për në Poloni, ku ata do të bashkoeh me njësitë e tankëve dhe njësive të tjera të rënda që janë transferuar nga Holanda, dhe më pas për të kryer manovra me ushtrinë polake, raporton AP.

Strategjie e quajtur “angazhimi dinamik” është që të përgatit forcat ushtarake për betejë në Evropë në rast nevoje.

Shtetet e Bashkuara, Kanadaja, Gjermania dhe Britania e Madhe tashmë komandojnë njësitë e batalionit në Poloni, Letoni, Lituani dhe Estoni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...