Dy të vrarë nga bombat vetëvrasëse - Bota Sot
Dy të vrarë nga bombat vetëvrasëse

Bota

Dy të vrarë nga bombat vetëvrasëse

Më: 18 korrik 2019 Në ora: 14:57
Foto

Një bombë vetëvrasës vrau të paktën dy njerëz në rajonin e Sinait në Egjipt, të enjten, një ditë pasi u gjetën katër trupa pa kokë, thanë burimet e sigurisë dhe mjekësore, raporton Reuters.

Viktimat e bombardimeve ishin një civil dhe një anëtar i forcave të sigurisë, thanë burimet.

Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmin nëpërmjet agjencisë së saj Amaq, duke thënë se pesë anëtarë të forcave të sigurisë u vranë.

Militantët islamikë, disa të lidhur me Shtetin Islamik, janë aktivë në gadishullin Sinai dhe forcat e sigurisë nisën një operacion të madh atje në shkurt të vitit të kaluar.

Bombardimi i së enjtes u zhvillua në një park makinash në qytetin Sheikh Zuweid, pranë kufirit me Rripin e Gazës, tha një burim sigurie dhe një burim mjekësor.

Shteti Islamik mori përgjegjësinë për prerjet e kokës përmes agjencisë Amaq, duke thënë se të katër ishin spiunë për ushtrinë egjiptiane. Një burim sigurie tha se shërbimet e sigurisë po përpiqeshin të gjenin dhe të identifikonin autorët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...