Mbështetësit irakanë të grupit pro-Iran protestojnë ndaj sanksioneve amerikane - Bota Sot
Mbështetësit irakanë të grupit pro-Iran protestojnë ndaj sanksioneve amerikane

Bota

Mbështetësit irakanë të grupit pro-Iran protestojnë ndaj sanksioneve amerikane

Më: 14 dhjetor 2019 Në ora: 16:14
Foto

Disa mijëra mbështetës të një prej grupeve më të fuqishme të armatosura pro-iraniane në Irak marshuan nëpër Bagdad të shtunën, duke shkelur flamujt gjigandë amerikanë pasi Uashingtoni goditi sanksione ndaj udhëheqësit të tyre, shkruan France24.

Komuniteti ndërkombëtar ka dënuar rolin e fraksioneve pro-iraniane në një goditje të protestave në dy muaj në të cilat gati 460 njerëz janë vrarë dhe 25,000 të tjerë janë plagosur.

Javën e kaluar Uashingtoni vendosi sanksione për tre irakanë, përfshirë Qais al-Khazali - i cili kryeson Asaib Ahl al-Haq, pjesë e forcës së sigurisë Hashed al-Shaabi të lidhur me shtetin irakian - dhe vëllain e tij.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat