Më në fund reagon OBSh: Përdorimi i dorezave është i dëmshëm

Bota

Më në fund reagon OBSh: Përdorimi i dorezave është i dëmshëm

Më: 9 qershor 2020 Në ora: 18:17
Ilustrim

Më në fund OBSh mban qëndrim për përdorimin e dorezave e cila shprehet se nuk janë të rekomanduara.

Kjo për disa arsye si infeksioni apo kontaminimi i duarve. Më e mira është larja e shpeshtë si dhe dezinfektimi i tyre.

Shumë epidemiologë dhe virologë janë shprehur me kohë për përdorimin e dorezave duke thënë se janë të dëmshme për duart.

Gjithashtu OBSh deklaron se në vendet me numër të madh njerëzish duhen vendosur dezinfektues duarsh dhe nuk duhen përdorur dorezat.

Rreziku i transmetimit të infeksionit është më i lartë tek ato persona që mbajnë doreza pasi duart e tyre kontaminohen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat