Palestinezët mbyllin shkollat për të ndaluar rritjen e varianteve të koronavirusit

Bota

Palestinezët mbyllin shkollat për të ndaluar rritjen e varianteve të koronavirusit

Më: 27 shkurt 2021 Në ora: 23:15
Foto

Shkollat në Bregun Perëndimor të okupuar do të mbyllen për 12 ditë në një përpjekje për të ndaluar një rritje të mprehtë të infeksioneve të varianteve të koronavirusit, tha të shtunën Kryeministri palestinez Mohammed Shtayyeh.

Shkollat e mesme do të përjashtohen nga mbyllja e cila do të fillojë të dielën, tha Shtayyeh në një fjalim televiziv, duke shtuar se kufizimet e reja u nxitën nga një numër i madh rastesh të varianteve Britanike dhe Afrikës së Jugut në territor.

Njësitë e kujdesit intensiv për pacientët COVID-19 kanë arritur 95% të shfrytëzimit në Bregun Perëndimor dhe shkollat janë identifikuar si një shkak kryesor për përhapjen e shpejtë të infeksioneve, tha Ministria e Shëndetësisë, shkruar Reuters.

Të enjten, ajo raportoi se një mostër e rastësishme e pacientëve me koronavirus tregoi se më shumë se tre të katërtat ishin infektuar me variantin britanik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat