Simulatori i bombës bërthamore është përdorur 9 milionë herë që kur Rusia pushtoi Ukrainën

Bota

Simulatori i bombës bërthamore është përdorur 9 milionë herë që kur Rusia pushtoi Ukrainën

Më: 24 maj 2022 Në ora: 00:16
Imazhi që tregon shpërthimin e një bombe atomike me nofkën "Smokey" në shkretëtirën e Nevadës në vitin 1957

Uebfaqja e simulatorit të bombës bërthamore ka përjetuar një rritje të madhe të vizitave që kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës në fillim të këtij viti, tha krijuesi për Newsweek.

Simulatori - i quajtur NUKEMAP - u krijua nga Alex Wellerstein, një historian i armëve bërthamore, i cili është profesor i asociuar në Institutin e Teknologjisë Stevens, në Hoboken, New Jersey.

Më 24 shkurt, forcat ruse filluan të avancojnë në territorin ukrainas nëpër disa fronte, duke shënuar një përshkallëzim të madh në një konflikt që filloi në 2014. Pas pushtimit, NATO aktivizoi planet e saj të mbrojtjes, ndërsa Suedia dhe Finlanda aplikuan për anëtarësim në organizatë, shumë për të Pakënaqësia e Rusisë.

Konflikti ka çuar në një rritje të diskutimeve në lidhje me shpërthimin e mundshëm të luftës bërthamore - dhe njerëzit kanë kërkuar të zbulojnë se çfarë mund të thotë kjo nëse një bombë shpërthehen.

NUKEMAP modelon ndikimin e një shpërthimi hipotetik të bombës bërthamore në çdo vend që zgjedh përdoruesi.

Përdoruesit fillimisht zgjedhin vendndodhjen në një hartë dhe zgjedhin disa parametra - të tilla si fuqia e armës hipotetike dhe nëse do të shpërthejë ose jo në (ose afër) tokës ose lart në ajër.

Më pas ata mund të klikojnë butonin "Shpërthe", i cili llogarit ndikimin e vlerësuar të shpërthimit, duke përfshirë numrin e mundshëm të vdekjeve dhe lëndimeve, dimensionet e shpërthimit dhe renë e kërpudhave që rezulton, dhe një model të përafërt të rrjedhës bërthamore që rezulton.

“Kam krijuar NUKEMAP sepse është shumë e vështirë për këdo – madje edhe mua – të kuptojë në mënyrë intuitive përmasat e shpërthimeve bërthamore, aq më pak dallimet midis llojeve të ndryshme të armëve bërthamore”, tha Wellerstein për Newsweek.

"NUKEMAP është krijuar për të bërë të lehtë të kuptuarit e shpërthimeve bërthamore për këdo, pasi pothuajse të gjithë dinë të përdorin softuerin e hartës në internet këto ditë."

Image
Harta

Sipas Wellerstein, faqja NUKEMAP ka përjetuar një rritje dramatike të trafikut që kur Rusia nisi një pushtim të plotë të Ukrainës në fund të shkurtit të këtij viti.

Ndërsa disa media ruse dhe zyrtarë kanë lënë të kuptohet se qarku mund të përdorë armë bërthamore për të synuar vendet anëtare të NATO-s, të tjerë i kanë përshkruar komente të tilla si kërcënime "boshe".

"Duke filluar nga shkurti, NUKEMAP ka pasur një rritje të madhe në trafik, deri në atë pikë sa kam nevojë për të përmirësuar dhe përmirësuar rrënjësisht serverin për të trajtuar të gjitha," tha Wellerstein. "Që nga shkurti pothuajse nëntë milionë njerëz kanë vizituar NUKEMAP, me disa ditë që kanë mbi 300,000 përdorues në ditë."

Sipas Hans Kristensen dhe Matt Korda në Federatën e Shkencëtarëve Amerikanë, koka më e madhe luftarake e vendosur në një raketë në Rusi aktualisht vlerësohet të ketë një fuqi shpërthimi të barabartë me 800 kiloton TNT.

Në krahasim, Little Boy - bomba bërthamore që Shtetet e Bashkuara hodhën në Hiroshima gjatë Luftës së Dytë Botërore - kishte një fuqi shpërthimi të barabartë me rreth 15 kiloton TNT.

Bomba më e madhe që është testuar ndonjëherë me sukses është Tsar Bomb, e zhvilluar nga Bashkimi Sovjetik, e cila u shpërthye në vitin 1961 dhe kishte një rendiment prej rreth 50 megatonësh.

"Unë nuk do të habitesha nëse ata [Rusia] do të kishin bomba graviteti në rrezen e megatonit, megjithatë, siç bëjnë edhe Shtetet e Bashkuara. Megjithatë, këto janë vetëm vlerësime," tha Wellerstein.

“Ka pasur, me kalimin e viteve, thashetheme nga rusët se ata po zhvillonin armë me rreze shumë megatonësh për sistemet e tyre të reja të armëve, por nëse ato janë të vërteta apo jo nuk është diçka që unë mund ta verifikoj”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat