Zbulohen burgje të nëndheshme ruse në fshatrat e çliruara të Ukrainës

Bota

Zbulohen burgje të nëndheshme ruse në fshatrat e çliruara të Ukrainës

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 12:19
Foto ilustrim

Trupat ukrainase kanë zbuluar qelitë e fshehura të burgjeve ruse nëntokë. Një zbulim i tillë u gjet në fshatin Shevchenkove, në zonat e sapoçliruara të rajonit të Kharkiv.

Qelitë përshkruhen si “të ftohta dhe të errëta” dhe ushtria ukrainase vazhdon të zbulojë këto dhoma. Anëtarët e zyrës së prokurorit të Ukrainës po i hetojnë ata në kërkim të përgjigjeve.

“Ne kemi gjetur prova të konfirmuara të torturave që po ndodhin. Civilët u torturuan këtu, si dhe dezertorët rusë”, thotë Roman Oleksandrovych, një prokuror publik ukrainas.

Të zhdukurit ka qenë një temë e zakonshme në Kharkiv dhe nuk është i qartë as numri dhe as fati i atyre që u burgosën në këto qeli të nëndheshme, por kishte disa vendas që askush nuk i pa më.

Një banor i Shevçenkovës thotë se pa një burrë duke lëvizur drejt trupave ruse.

Ai u tregoi atyre një flamur ukrainas. Ata e ndaluan dhe qëlluan në ajër. Hipën në makinë me të dhe u larguan. Ne nuk e dimë se ku është ai tani.”

Kundërofensiva e suksesshme e nisur nga ushtria ukrainase në fillim të muajit ka hedhur dritë mbi atë që ndodhi në rajonin e Kharkiv, ndërsa ishte i pushtuar nga trupat ruse.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat