LIVE: Çfarë po ndodhë? Lëvizja e fundit i ‘fut’ frikën Evropës, Rusia i reagon Gjermanisë

Bota

LIVE: Çfarë po ndodhë? Lëvizja e fundit i ‘fut’ frikën Evropës, Rusia i reagon Gjermanisë

Nga: Bota sot Më: 28 mars 2023 Në ora: 06:13 Përditësuar në ora: 18:26 më 28.03.2023
Pamje nga lufta në Ukrainë

Peskov: Veprimet e Gjermanisë po çojnë në thellimin e konflikteve

Kremlini zyrtar ka akuzuar në mënyrë të drejtëpërdrejtë  Gjermaninë fill pas ndihmës me furnizime të tankeve Leopard 2.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në lidhje me dërgimin e tankeve Leopard në Ukrainë tha se “Gjermania po luan një rol të rëndësishëm në dërgimin e armëve në Ukrainë dhe diçka e tillë ka rritur përfshirjen e saj të drejtpërdrejtë dhe të tërthortë në konflikt”.

Rikujtojmë se tanket e para Leopard 2 nga Gjermania janë dërguar në Ukrainë, sipas një deklaratë të ministrisë ruse të mbrojtjes. 18 tanke u dorëzuan pas trajnimit të forcave ukrainase në përdorimin e tyre.

Ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius tha se ishte i sigurt se tanket mund të luanin një kontribut vendimtar në vijën e parë të luftës.

Sipas raporteve, në Ukrainë kanë mbërritur edhe tanket Challenger 2 nga Britania.

Ushtarët rusë pretendojnë se po kërcënohen me ekzekutime!

Në një video apel në Twitter, ushtarët rusë shpjegojnë se forcat penguese të Putinit duan t'i ekzekutojnë ata pas "humbjeve të rënda" në Ukrainë.

Nuk jam i befasuar për këtë, thotë Tom Røseth në Akademinë Norvegjeze të Mbrojtjes, sepse ushtarët ukrainas qëllojnë me artileri forcat ruse në periferi të Bakhmut!

Anëtarët e një njësiti sulmi rusë, të sapoformuar pohojnë se komandanti i përgjithshëm vendosi trupa( prapa vijës së frontit) për t'i parandaluar ata, të tërhiqen dhe i kërcënojnë me vdekje pasi pësojnë humbje "të mëdha" në Ukrainën lindore, sipas The Guardian.

Lajmin e plotë lexojeni KETU

Zelensky vazhdon turneun e vijës së parë të Ukrainës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka vazhduar sot turneun e tij në qytetet dhe qytetet e vijës së parë në Ukrainë, duke vizituar Okhtyrka në rajonin verilindor Sumy, përcjell Bota sot.

Zelenskyy u përshëndet me civilë që kanë mbetur në rajon përpara se të bënte një fotografi me trupat ukrainase.

Duke iu drejtuar një turme njerëzish në një shesh në Okhtyrka, Zelenskyy premtoi se qyteti i shkatërruar nga beteja do të rindërtohej.

“Nuk do të lëmë të mbetet asnjë plagë në trupin e shtetit tonë”, tha ai.

Polonia: Bjellorusia do të përballet me sanksione më të forta pas planit rus të armëve bërthamore

Gjatë fundjavës, Vladimir Putin njoftoi planet që Bjellorusia të vendosë armë bërthamore taktike ruse brenda territorit të saj, përcjell Bota sot.

Në përgjigje, kryeministri polak ka insistuar se Minsku do të përballet me sanksione shtesë.

Mateusz Morawiecki tha: "Ky hap i ndërmarrë nga Rusia... njoftimi për vendosjen e armëve bërthamore në Bjellorusi sigurisht që do të çojë në shpalljen e sanksioneve shtesë, niveli i sanksioneve do të jetë shumë më i rëndë për regjimin e Lukashenkos".

Ministria e Jashtme e Bjellorusisë mbrojti sot vendimin.

Ai tha se vendi ishte i detyruar të strehonte armë bërthamore ruse për shkak të "veprimeve agresive" të vendeve të NATO-s.

Ai pretendoi se anëtarët e aleancës ushtarake po kërcënonin sigurinë e saj, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS.

Ukrainë: 171,000 trupa ruse të vrarë në luftë

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë ndarë përditësimin e tyre të përditshëm mbi humbjet e vlerësuara ruse që nga shpërthimi i luftës në shkurt 2022, përcjell Bota sot.

Ai thotë se rreth 171,730 trupa ruse janë vrarë deri më tani.

Prej tyre, Ukraina pretendon se 570 vdiqën vetëm në 24 orët e fundit.

Kujotjmë, se lufta është duke vazhduar.

Rusia përgjon një raketë me bombë inteligjente të prodhuar nga SHBA

Moska ka pohuar sot se kishte kapur një raketë "bombë inteligjente" të lëshuar nga forcat ukrainase në 24 orët e fundit, përcjell Bota sot.

Kjo thuhet se është hera e parë që një bombë me diametër të vogël të lëshuar nga Toka (GLSDB) është pikasur nga ministria ruse e mbrojtjes.

Këto raketa të drejtuara - të mbiquajtura "bombë inteligjente" - u dërguan në Ukrainë nga SHBA në fillim të vitit.

Sky News nuk është në gjendje të verifikojë raportet e fushëbetejës.

Zelensky: Ukraina do të marrë pjesë në Samitin për Demokraci të udhëhequr nga SHBA

Ukraina po merr pjesë në Samitin për Demokraci të udhëhequr nga SHBA-ja, tha Presidenti Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij të natës të hënën. 

“Ne tashmë po përgatitemi për një ngjarje të rëndësishme ndërkombëtare që do të zhvillohet këtë javë me iniciativën e Presidentit (Joe) Biden dhe Shteteve të Bashkuara”, tha ai. “Samiti për Demokraci. Ukraina do të marrë pjesë. Pozicioni ynë në mbështetje të lirisë do të tingëllojë i fortë, si gjithmonë.”

Zelensky nuk dha detaje shtesë për pjesëmarrjen e vendit të tij.

“Unë jam mirënjohës për të gjithë ata që ndihmojnë vendin tonë të mbrojë lirinë,” përfundoi ai.

Putin njoftoi vendosjen e armëve bërthamore në Bjellorusi, reagon opozita: Lukashenko sponsor i terrorizmit

Udhëheqësja e opozitës bjelloruse Sviatlana Tsikhanouskaya ka deklaruar se vendimi i Rusisë për të vendosur armë bërthamore taktike në Bjellorusinë synon të nënshtrojë Bjellorusinë dhe shkel Kushtetutën e saj.

“Kjo cenon sigurinë ndërkombëtare dhe natyrisht, është kundër vullnetit të popullit. Ne nuk jemi një vend bërthamor dhe nuk duam të vendosim armë bërthamore në shtetin tonë”, tha Tsikhanouskaya.

Ajo e quajti udhëheqësin bjellorus Alexander Lukashenko bashkëpunëtor në luftë dhe si njeriu që përmbush të gjitha urdhrat e Putinit.

Tsikhanouskaya gjithashtu pretendoi se Lukashenko nuk mund të marrë meritën që trupat bjelloruse nuk janë dërguar në Ukrainë.

“Është rezultat i një thirrjeje të qytetarëve të Bjellorusisë që janë kundër kësaj lufte dhe ushtarëve tanë që nuk kanë ndjesi anti-ukrainase. Ata nuk duan të vrasin apo të vriten në fushëbetejë për ambiciet e këtyre dy liderëve”, vazhdoi ajo.

Sipas saj, Lukashenko është përgjegjës për krimet e agresionit kundër Ukrainës dhe duhet të quhet sponsor i terrorizmit.

IAEA paralajmëron për rrezikun e shkrirjes së reaktorëve bërthamorë në Ukrainë

Në një mesazh në Twitter, zoti Grossi paralajmëroi se stacioni hidro-elektrik në Dnipro është thelbësor për sigurinë e centralit bërthamor. Ai gjithashtu i tha Presidentit Zelensky se situata e rrezikshme në centralin më të madh bërthamor të Evropës “nuk po përmirësohet”, ndërsa luftimet në zonë vazhdojnë ta mbajnë centralin në prag të një katastrofe.

Më herët këtë muaj, luftimet ndërprenë furnizimin me energji për gjysëm dite, dhe stafi u detyrua të vinte në punë gjeneratorët.

Zoti Grossi ishte shprehur i alarmuar për këtë zhvillim.

“Çdo herë jemi duke luajtur me shansin”, i tha ai agjencisë së tij në atë kohë.”Dhe nëse e lejojmë këtë të ndodhë herë pas here, atëherë një ditë do të na mbarojë fati”.

Zoti Grossi gjithashtu përsëriti mbështetjen e plotë për Agjencinë Ndërkombëtare Bërthamore për mbrojtjen e objekteve bërthamore të Ukrainës.

Gjashtë reaktorët në centralin e Zaporizhias janë fikur dhe aty funksionon vetëm një linjë furnizimi me rrymën elektrike që nevojitet për të parandaluar një shkrirje bërthamore. Është dashur herë pas here që të përdoren gjeneratorët me naftë për të furnizuar me rrymë sistemet e ftohjes.

Ukraina ka bërë thirrje për një takim të jashtëzakonshëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në përgjigje të njoftimit të Presidentit rus Vladimir Putin se synon të dislokojë armë taktike bërthamore në Bjellorusi.

Ministria e jashtme e Ukrainës u shpreh në një deklaratë se lëvizja e zotit Putin është “provokative” dhe dëmton sigurinë ndërkombëtare.

Rusia mundet të ndalë çdo veprim në Këshillin e Sigurimit duke qenë një ndër pesë vendet anëtare të përhershme me të drejtën e vetos. Ukraina tha se pret që të merren masa efikase nga katër anëtarët e tjerë të përhershëm – Britania, Kina, Franca dhe Shtetet e Bashkuara – duke thënë se këto vende “mbajnë përgjegjësinë kryesore për të parandaluar rrezikun e agresionit nëpërmjet përdorimit të armëve bërthamore”.

Zoti Putin njoftoi të shtunën dislokimin e armëve taktike bërthamore, duke thënë se kjo ishte e justifikuar për shkak të mbështetjes në rritje ushtarake të Perëndimit për forcat ukrainase, përfshirë vendimin e Britanisë javën e kaluar për të dërguar në Ukrainë armatim me përbërje uraniumi të varfëruar, që përshkon mjetet e blinduara.

Zoti Putin tha se pozicionimi nga Rusia i mbushjeve taktike bërthamore në Bjellorusi nuk dallon nga vendosja nga Shtetet e Bashkuara të armëve bërthamore në Belgjikë, Gjermani, Itali, Holandë dhe Turqi.

“Po bëjmë atë që ata e kanë bërë prej dekadash, duke i vendosur në vende të caktuara aleate, duke përgatitur platformat për lëshimin e tyre dhe duke trajnuar ekuipazhet”, tha udhëheqësi rus.

Zoti Putin tha se Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko ka kërkuar prej kohësh që të ketë armë bërthamore në vendin e tij, për t’iu kundërvënë një rreziku të mundshëm të NATO-s nga vendet perëndimore fqinje. Bjellorusia ka kufij të përbashkët me tre vende anëtare të NATO-s – Letoninë, Lituaninë dhe Poloninë – ndërsa Rusia përdori territorin bjellorus si një platformë për të dërguar forcat në Ukrainë kur filloi sulmin në shkurtin e vitit të kaluar.

Zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu, e quajti të gabuar krahasimin rus me dislokimet bërthamore nga vendet anëtare të NATO-s, duke thënë se “retorika bërthamore e Rusisë është e rrezikshme dhe e papërgjegjshme”.

Armët taktike bërthamore mund të përdoren në fushëbetejë dhe të kenë një rreze të shkurtër dhe forcë më të ulët goditëse krahasuar me mbushjet shumë më të fuqishme bërthamore që vendosen në raketat me rreze të gjatë. Zoti Putin tha se Rusia do të ruajë kontrollin mbi mbushjet e dërguara në Bjellorusi, numrin e të cilave nuk e bëri të ditur, si dhe se do të ndërtojë objekte për mbajtjen e tyre brenda datës 1 korrik.

Shtetet e Bashkuara thanë se do të “monitorojnë pasojat” e njoftimit të zotit Putin.

Zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare Adrienne Watson tha se deri më tani Uashingtoni nuk ka parë “tregues që Rusia të jetë duke u përgatitur për përdorimin e një arme bërthamore” në kuadrin e sulmit në Ukrainë.

* Disa nga materialet për këtë artikull u morën nga agjencitë e lajmeve Associated Press, AFP dhe Reuters./VOA

Japonia i bën thirrje Kinës që të veprojë me përgjegjësi mbi Ukrainën

Kryeministri i Japonisë Fumio Kishida i bëri thirrje Kinës që të veprojë me përgjegjësi për krizën në Ukrainë.

Pekini lëshoi ​​një dokument muajin e kaluar që i kërkon Rusisë dhe Ukrainës të kërkojnë dialog dhe armëpushim.

Kishida shtoi se presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i tha atij se do të ishte e papërshtatshme nëse nuk parashikohet tërheqja e të gjitha forcave ruse nga Ukraina. Ai tha se Zelensky gjeti pika të këndshme dhe të papajtueshme në dokument.

Kishida i bëri komentet kur raportoi vizitën e tij të fundit në Ukrainë gjatë një seance plenare të Dhomës së Lartë.

Ai tha se Rusia nuk ka treguar asnjë shenjë lëshimi ndërsa vazhdon të sulmojë Ukrainën.

Kryeministri vazhdoi duke thënë se është në dorën e popullit ukrainas nëse ata do të fillojnë negociatat që do të përcaktojnë të ardhmen e vendit të tyre.

Kishida tha se Japonia vazhdon të shkëmbejë mendime me Kinën mbi situatën në Ukrainë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat