SHBA apel amerikanëve të largohen nga Jemeni - Bota Sot
SHBA apel amerikanëve të largohen nga Jemeni

Bota

SHBA apel amerikanëve të largohen nga Jemeni

Më: 6 gusht 2013 Në ora: 19:41

Vendimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të mbyllur ambasadat e saj në kuadër të kërcënimeve për atentate është bazuar në përgjimet e disa bisedave telefonike ndërmjet liderëve të Al Kaedës në Pakistan dhe Jemen. Shtëpia e Bardhë këmbëngul në të element për të këmbëngulur se rreziku me të cilin përballet përfaqësitë amerikane në këto dy vende është më se konkret.
Aiman Al Zauahiri, i konsideruar si trashëgimtari i Osama Bin Laden, dhe lideri i një organizate kriminale në Jemen kanhë biseduar në telefon për disa sulme kundër Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
Selitë diplomatike amerikane do të qëndrojnë të ,byllura deri në 10 gusht por gjendja e alarmot do të qëndrojë e aktivizuar deri në fund të muajit. Masa të njëjta janë marrë edhe nga Franca, Gjermania dhe Mbretëria e Bashkuar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...