Kriza me Iranin rrit çmimin e naftës - Bota Sot
Kriza me Iranin rrit çmimin e naftës

Bota

E martë, 20 nëntor 2018

Kriza me Iranin rrit çmimin e naftës

Më: 21 maj 2018 Në ora: 23:27
Në “New York Mercantile Exchange” (Nymex), fuçia e naftës arriti vlerën e 72,24 dollarëve, ndërsa në Londër arriti vlerën e 79,22 dollarëve.

Nafta u rrit sot në bursën e Nju Jorkut në nivelin e saj më të lartë që prej nëntorit 2014, e forcuar nga kërcënimet për sanksione amerikane kundër Iranit dhe Venezuelës, dy prodhues të rëndësishëm të arit të zi.

Në “New York Mercantile Exchange” (Nymex), fuçia e naftës arriti vlerën e 72,24 dollarëve, ndërsa në Londër arriti vlerën e 79,22 dollarëve.

“Tregu ishte në situatë të mirë edhe për shkak të mundësisë për një marrëveshje mes Kinës dhe SHBA-së që ul frikën e një lufte tregtare”, theksoi Matt Smith i “ClipperData”.

Marrëveshja në parim e arritur këtë fundjavë mes Pekinit dhe Uashingtonit dhe që synon të reduktojë deficitin tregtar të SHBA-së nuk hyn në detaje, por sekretari amerikan i Thesarit, Steven Mnuchin insistoi mbi angazhimet kineze të marra nga sektorët e rëndësishëm, mes të cilëve edhe energjia. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test