Kanada: Katër të vrarë, ndër ta edhe dy policë - Bota Sot
Kanada: Katër të vrarë, ndër ta edhe dy policë

Bota

E martë, 16 tetor 2018

Kanada: Katër të vrarë, ndër ta edhe dy policë

Më: 11 gusht 2018 Në ora: 08:36
Kanada

Katër persona, ndër ta edhe dy policë janë vrarë nga të shtënat me armë në lindje të Kanasasë, të premtën, në shpërthimin e fundit të dhunës në vend që ka quar deri tek kërkesa e ndalimit të armëve në qytete.

Policia në Fredericton, një qytet prej rreth 56,000 banorë, që është kryeqyteti i krahinës së New Brunswick, tha se një i dyshuar ishte në paraburgim dhe po trajtohej për lëndime të rënda.

Një zyrtar lokal i shëndetësisë tha se viktimat me shumë të shtënat ishin duke u trajtuar një spital.

Dëshmitarët thanë se të shtënat ndodhën në një kompleks apartamentesh, dhe që mediat lokale takuan mjetet e emergjencës në një rrugë rezidenciale me pemë.

Objektet e afërta u mbyllën dhe autoritetet vendosën një bllokadë për banorët përpara se të lëshonin një mesazh të qartë.

Zyrtarët identifikuan oficerë të vrarë si Sara Mae Burns, 43 vjeç dhe Lawrence Robb Costello, 45 vjeç. Ata nuk i treguan emrat e dy civilëve të vrarë dhe thanë vetëm se i dyshuari ishte një burrë 48-vjeçar Frederikton.

Ata gjithashtu nuk lëshuan informacion për një motiv të mundshëm ose për armën. Të shtënat e së premtes ndodhën tri javë pasi një person i armatosur kishte hyr në një rrugë plot njerëz të Torontos, duke vrarë dy persona dhe duke plagosur 13 të tjerë para se të vriste veten.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test