Përsëritet rasti i Safet Rustemit, tjetër shqiptar i shpëton drejtësisë belge - Bota Sot
Përsëritet rasti i Safet Rustemit, tjetër shqiptar i shpëton drejtësisë belge

Diaspora

E enjte, 18 tetor 2018

Përsëritet rasti i Safet Rustemit, tjetër shqiptar i shpëton drejtësisë belge

Më: 1 gusht 2018 Në ora: 12:58
Safet Rustemit

Fakti që ilegalët e liruar me kusht  nga burgu më pas janë dëbuar është kryesisht pasojë e problemeve të kapacitetit të burgjeve në Belgjikë, tha të martën në mëngjes Sekretari i Shtetit për Azilin dhe Migracionin Theo Francken (N-VA ) në Radio 1.

Zyra e të Huajve tha të hënën se ishte përsëri në prag të deportimit të një shqiptari i cili u lirua me kusht. Kjo situatë është e ngjashme me atë të Safet Rustemit, një tjetër shqiptar i cili u dëbua vitin e kaluar nga Belgjika, ndërkohë që ishte në pritje të gjykimit dhe i cili tani është në listën e kriminelëve më të kërkuar në Belgjikë.

“Ka qenë një problem i kapaciteteve në burgje për vite me radhë. Si rezultat, ka shumë njerëz që lirohen me kushte, duke përfshirë njerëz që mund të shqetësohen për të dalë. Ata shpesh janë të paligjshëm, njerëz pa adresë ligjore,”- komentoi Theo Francken.

I pyetur se si do t’i gjejnë në momentin kur kërkohen nga autoritete belge ai është përgjigjur se: “Nëse kemi mundësi, i dëboj ata. Ilegalët nuk kanë vend këtu, kriminelë të e paligjshëm sigurisht që jo”.

Shqiptari në fjalë u arrestua në mes të korrikut dhe dyshohet për vepra të vogla kundër drogës. Ai u lirua shpejt nga gjyqtari hetues, kundrejt pagesës së shumës prej 5.000 euro dhe urdhrit për të mbetur në dispozicion të drejtësisë. Njeriu, i cili qëndronte në mënyrë të paligjshme në Belgjikë, më pas u tha se do të dëbohet nga territori nga Zyra e të Huajve.

Por lidhur me këtë situatë  Theo Francken, tha:  “Qëndrimi i paligjshëm është gjithashtu një vepër penale dhe Akti i të Huajve është në fuqi nëse gjykata vendos ta lirojë atë person me kusht. Kjo do të thotë që ne duhet të ndjekim procedurën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test