Pavarësisht zhurmës së hekurudhës: 2775 franga për një dhomë në Küsnacht të Zvicrës!

Zvicra

Pavarësisht zhurmës së hekurudhës: 2775 franga për një dhomë në Küsnacht të Zvicrës!

Më: 13 prill 2024 Në ora: 11:43
Foto ilustrim

Një apartament në Küsnacht ZH ka tërhequr vëmendjen e madhe për shkak të çmimit të tij të lartë të qirasë, duke u bërë temë diskutimi në mediat lokale. Shembulli i shtrenjtë nuk është i vetmi, në kushtet e krizës së banesave ku pronarët përfitojnë shumë, sidomos në qytete dhe zonat përreth tyre.

Në zonën elitare të Goldküste-s pranë liqenit të Cyrihut, një "apartament i bukur për beqarë" me 1.5 dhoma dhe një sipërfaqe prej 56 metrash katrorë është ofruar për një qira prej 2775 frangave në muaj. Për më tepër, një vend parkimi kushton 200 franga shtesë.

Ky apartament ofron parket, lavatriçe personale dhe një vendndodhje qendrore. Pavarësisht se stacioni i trenit të Küsnacht është vetëm 200 metra larg, zhurma e hekurudhës është e pashmangshme. Megjithatë, çmimi prej pothuajse 50 frangave për metër katror në muaj, tejkalon shumë standardin e zonës, ku mesatarja sipas Real Advisor është 34 franga.

Image
Foto ilustrim

Kompania e menaxhimit të pasurive, Wincasa, nuk ka ofruar ndonjë arsyetim për këtë nivel çmimi. Ndërkohë, tregu vijon të ofrojë shembuj të ngjashëm të çmimeve të larta, që tregojnë se ka ende kërkesë për to.

Situata në tregun e qirave në Cyrih dhe zonat përreth tregon se kjo nuk është një rast i izoluar. Një shikim në portalin Homegate zbulon apartamente me qira shumë të larta për sipërfaqe relativisht të vogla, që sugjeron se "mashtrimi" i çmimeve të qirave mund të jetë një trend i përhapur. Në rrjetet sociale, reagimet ndaj kësaj çështje janë të ashpra, duke e quajtur situatën në Küsnacht një shembull flagrant të shfrytëzimit nga pronarët, të cilët duket se janë të pandjeshëm ndaj kritikave.

Image
Foto ilustrim
commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat