Dieta e ulët në kalori, 5 rregullat themelore që duhet të ndiqni - Bota Sot
Dieta e ulët në kalori, 5 rregullat themelore që duhet të ndiqni

Dieta

Dieta e ulët në kalori, 5 rregullat themelore që duhet të ndiqni

Më: 27 maj 2019 Në ora: 17:57
Ilustrim

Fillimi i një diete mund të ketë dobi të dyfishtë të humbjes së peshës dhe ndihmës për të ndryshuar zakonet tona të ngrënies me kalimin e kohës.

Siç e dimë, karbohidratet ndikojnë shumë në përqindjen e yndyrës trupore dhe nëse marrim më shumë se sa është e nevojshme, trupi ynë e shndërron atë në një rezervë yndyre. Parimi themelor i kësaj diete, në të vërtetë, është që të shmangen tërësisht produktet e bazuara në miell të bardhë dhe sheqer.

Këtu janë 5 rregullat themelore që duhet të ndiqni për dietën:

1.Pije- Marrja e ujit të mjaftueshëm është e rëndësishme për të siguruar të gjitha proceset metabolike në trup dhe për të shmangur sulmet e urisë. Jo rrallë truri dërgon sinjalin e "urisë" kur në realitet ajo percepton atë të "etjes".

2.Proteinat ngopen për një kohë të gjatë dhe janë veçanërisht të rëndësishme për të rritur dhe mbajtur masën e muskujve. Sidomos ata që ndjekin një dietë të ulët në kalori, do të duhet të plotësojnë muskujt e proteinave të nevojshme për t’i mbrojtur ato nga çdo humbje në masë. Rregulli i përgjithshëm përcakton 0.9 – 2 g proteina për kg të peshës trupore – varësisht nga aktiviteti i përditshëm sportiv dhe masa e muskujve që dëshironi të mbani.

3.Yndyrnat e shëndetshme ngopen për një kohë të gjatë dhe ndihmojnë në shmangien e sulmeve të urisë. Në veçanti, vaji i kokosit është i bindshëm falë acideve yndyrore të mesme (MTC), të cilat i japin trupit energji që mund të përdoret shpejt dhe është në dispozicion për një kohë të gjatë.

4.Hani ushqim- Çdo vakt, madje edhe një çaj me mjaltë, një kafe me qumësht, një lëng frutash të holluar me ujë, ngrenë nivelin e sheqerit në gjak, pengon eliminimin e yndyrës dhe nxit sulmet e urisë. Për këtë është e dobishme të kaloni 3-5 orë në mes të ngrënies në mënyrë që të keni një tretje optimale.

5.Merrni masat- Ju jeni larg nga shtëpia. Ti je i uritur? Ju nuk keni asgjë për të ngrënë dhe zgjidhja merrni një sanduiç. Jo, ju mund ta shmangni atë: Përgatitni diçka në shtëpi ose merrni me vete perime të gatuara në çantën tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...