Kjo është dieta e 'ushqimeve të gjalla' që ka dobësuar yjet e showbiz-t botëror

Dieta

Kjo është dieta e 'ushqimeve të gjalla' që ka dobësuar yjet e showbiz-t botëror

Më: 14 dhjetor 2019 Në ora: 18:37
Ilustrim

Duke qenë se është futur vetëm në vetëdijen publike vitin e kaluar, nuk ju falet që të mos e dini se çfarë është "dieta e sirtfood"! Pas disa miratimeve nga të famshmit në të gjithë botën, dieta është ngjitur si në popullaritet ashtu edhe në famë, madje duke shkelur edhe dietën Keto dhe dietën Dukan.

Kohët e fundit, dieta u bë e njohur kur Adele u raportua se e kishte ndjekur atë, duke çuar në një humbje të dukshme të peshës. Megjithë efektivitetin e saj të supozuar, nutricionistët kanë paralajmëruar për natyrën kufizuese të dietës.

Dieta Sirtfood përpiqet të rrisë ushqime që aktivizojnë proteinat për humbjen e peshës në trupin tuaj, të quajtur 'sirtuins'. "Sipas studiuesve, këto ushqime speciale funksionojnë duke aktivizuar proteina specifike në trupin e quajtur sirtuins", thotë Rick Hay nga kanali Healthista. "Ky grup i proteinave rregullon disa funksione të rëndësishme në trup. Studimet sugjerojnë që ushqimet e gjelbërta mund të shtyjnë trupin të prodhojë më shumë nga këto proteina.

Nëse po pyesni se cilat janë 20 'ushqimet e gjalla' që lejohen në dietë, ato janë kryesisht ushqime natyrale, të pasura me antioksidantë. Luleshtrydhe, boronica, mollë, agrumet, arrat, majdanozi, sallata kale, kaperi, çaji jeshil, soja, shafrani i Indisë dhe çokollata e zezë janë disa nga llojet më të mira të ushqimeve që mund t’i hani në dietë, për të nxitur humbjen e peshës.

Dieta e Sirtfood është shumë kufizuese dhe më pak e balancuar sesa Keto ose Paleo. Ajo përqendrohet në numërimin e kalorive dhe kërkon që ju të shkurtoni grupet kryesore të ushqimit. Ju gjithashtu do të duhet të zvogëloni porcionet tuaja, veçanërisht në javën e dytë. Negativ është fakti që dieta nuk ka lëndë ushqyese thelbësore si kalcium dhe hekur.

'Dieta e Sirtfood' është gjithashtu më e mira për këdo që ka luftuar me çrregullimet e të ngrënit në të kaluarën, pra funksionon jo vetëm për t'u dobësuar!

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat