Gjendet avioni i groposur në plazh/ Durrës, nën rërë edhe mbetje të armatimit të avionit luftarak

Durrësi

Gjendet avioni i groposur në plazh/ Durrës, nën rërë edhe mbetje të armatimit të avionit luftarak

Më: 9 mars 2021 Në ora: 15:37
Foto

Mbetje të një avioni të vogël luftarak janë nxjerrë nga deti këtu në zonën e Malit të Robit, teksa disa subjekte private po punojnë për sistemimin e rërës dhe përgatitjen e plazhit për sezonin e afërt turistik. 

“Kanë qenë 5-10 metra nga deti dhe ka pasur zbaticë këto ditë duke dalë më në sipërfaqe. Janë tërhequr sepse kanë qenë shqetësim për të gjithë banorët e plazhit këtu, që çaheshin herë pas here, pasi një pjesë e helikës dilte në sipërfaqe.”

Kjo pjesë e bregdetit, para viteve ’90 ka qenë zonë ushtarake, ndërsa vitet e fundit pushuesit ndjeheshin të pasigurt kur futeshin në det për shkak të pranisë së objekteve të forta në tabanin e tij. Gjatë gërmimeve u nxorën helika, pjesë të motorit, radiatorit dhe aksesorë të tjerë të avionit.

Mes tyre ka dhe fishekë mitralozi të kalibrit 12.7 mm. Policia vendore, RENEA dhe forcat e ushtrisë i kanë inspektuar gjetjet dhe po hetojnë më tej për të hedhur dritë mbi përkatësinë e avionit. Paraprakisht dyshohet se ai i përket luftës italo-greke, po nuk ka të dhëna për rrëzimin e ndonjë avioni në këtë pjesë të Adriatikut.

Ndërkohë nuk përjashtohet as mundësia që ai t’i përkasë dhe një periudhe më të vonë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat