Moti i keq përfshin edhe Durrësin, pasdite pritet ndalimi i lundrimit për mjetet e vogla

Durrësi

Moti i keq përfshin edhe Durrësin, pasdite pritet ndalimi i lundrimit për mjetet e vogla

Më: 22 prill 2022 Në ora: 10:37
Foto ilustrim

Moti i keq ka përfshirë ditën e sotme të gjithë Gjirin e Durrësit, ndërsa pritet që kushtet atmosferike në bregdet dhe ujërat detare të keqësohen më tej gjatë mesditës duke bërë të pamundur lundrimet për mjetet e vogla, veçanërisht motopeshkatoret.

Tragetet, në të dyja anët e Adriatikut, janë nisur para orarit të parashikuar për të siguruar mbërritjen në kohë në portet e Durrësit dhe të Barit.

Mëngjesin e sotëm dy tragetet nga Bari kanë mbërritur në terminal, ndërkohë që trageti i Ankonës është nisur në drejtim të Durrësit vetëm mëngjesin e sotëm.

Një ditë më parë për shkak të detit të trazuar porti italian i Ankonës pati pezulluar plotësisht lundrimet në pritje të qetësimit të situatës. Trageti i nisur rreth orës 05.00 të mëngjesit të sotëm pritet të mbërrijë afërsisht rreth orës 03.00 të ditës së shtunë në portin e Durrësit, ku Kapiteneria ka dhënë udhëzimet e duhura për të gjithë operatorët dhe lundruesit.

Situata detare është më e përkeqësuar në Gjirin e Durrësit ku forca e detit arrin në 5-6 ballë, ndërsa në det të hapur, sipas burimeve nga kapiteneria portuale, paraqitet më e qetë.

Era që fryn në drejtim juglindje pritet të qetësohet gjatë orëve të mbrëmjes duke mos shkaktuar probleme në dy tragetet e linjës Durrës-Bari që pritet të nisen në orën 23.00. Ndërkohë në port është ankoruar sërish kroccera “Bukuroshja e Adriatikut”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat