Oda Amerikane kërkon që emërimet në pozita të larta publike të bazohen në profesionalizëm - Bota Sot
Oda Amerikane kërkon që emërimet në pozita të larta publike të bazohen në profesionalizëm

Ekonomi

Oda Amerikane kërkon që emërimet në pozita të larta publike të bazohen në profesionalizëm

Më: 8 mars 2019 Në ora: 12:58
Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë beson se organizatat e pavarura publike duhet të jenë të mbrojtura nga ndikimi politik.

Në këtë aspekt, Oda Amerikane shpreh shqetësimin e saj lidhur me vendimin e Kuvendit të Republikës së Kosovës për emërimin e udhëheqësisë së re të Agjencisë Kosovare për Krahasim dhe Verifikim të Pronës në kundërshtim me rekomandimin i cili ka pasuar një proces transparent dhe meritokratik të rekrutimit.

Pavarësisht mbështetjes që ofrohet për procesin e rekrutimeve publike, Kosova vazhdon të ballafaqohet me emërime në pozita udhëheqëse publike, të individëve të cilët nuk e kanë ekspertizën e nevojshme profesionale dhe nuk demonstrojnë sjellje në pajtim me ligjin dhe standardet më të larta etike.

Prandaj, Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë shpreh shqetësimin e saj të thellë lidhur me faktin se deputetët e Kuvendit mbështetën vendimin e tyre në nepotizëm në vend të profesionalizmit, kështu që u bënë thirrje atyre që të vlerësojnë meritokracinë në vend të lidhjeve politike, për të mirën e qytetarëve të Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...