Franca thotë se Guaido ka të drejtë të organizojë zgjedhje të reja në Venezuelë - Bota Sot
Franca thotë se Guaido ka të drejtë të organizojë zgjedhje të reja në Venezuelë

Evropë

Franca thotë se Guaido ka të drejtë të organizojë zgjedhje të reja në Venezuelë

Më: 4 shkurt 2019 Në ora: 10:22
Juan Guaido

Franca shtoi presion mbi presidentin e Venezuelës, Nicolas Maduro, të hënën, duke thënë se udhëheqësi i opozitës Juan Guaido ka të drejtën të organizojë zgjedhje të reja.

"Guaido ka kapacitetin dhe legjitimitetin për të organizuar zgjedhje", tha ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian për stacionin France Inter.

Disa vende të mëdha evropiane pritet të fillojnë të njohin Guaidon nga e hëna, pas një afati tetëditor që ata vendosën fundjavën e kaluar për Maduro për të thirrur një votim të ri.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat