Jelekëverdhët përpiqen të mbajnë vrullin, në javën e 15 të protestave - Bota Sot
Jelekëverdhët përpiqen të mbajnë vrullin, në javën e 15 të protestave

Evropë

Jelekëverdhët përpiqen të mbajnë vrullin, në javën e 15 të protestave

Më: 23 shkurt 2019 Në ora: 13:53
Foto

Organizatorët e protestës franceze të jelekëverdhëve po përpiqen të rrëzojnë dhunën dhe antisemitizmin në radhët e lëvizjes, ndërsa nisën një fundjavë të 15-të të demonstratave.

Qindra njerëz u mblodhën të shtunën në monumentin Arc de Triomphe për një marshim përmes lagjeve të bukura për të protestuar ndaj politikave qeveritare që ata e shohin si favorizues për të pasurit. Ajo ishte midis veprimeve të shumta të planifikuara të shtunën rreth Parisit dhe në qytete të tjera, shkruan AP.

Mbështetja për lëvizjen ka rënë në humnerë gjatë javëve të fundit, pasi ka shpërthyer dhe shpërthimet e dhunës vazhdojnë. Njoftimet në internet për marshimet e së shtunës kanë bërë thirrje për veprim paqësor dhe një nga protestat e fundjavës ka për qëllim ngritjen kundër antisemitizmit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat