Parisi kryeson listën e qyteteve më të shtrenjta në botë - Bota Sot
Parisi kryeson listën e qyteteve më të shtrenjta në botë

Evropë

Parisi kryeson listën e qyteteve më të shtrenjta në botë

Më: 19 mars 2019 Në ora: 09:38
Foto

Parisi dhe Hong Kongu për herë të parë u bashkuan me Singaporin si qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar, njoftoi një studim të martën, shkruan AFP.

Qyetet si Stambolli dhe Moska janë rënë poshtë renditjes për shkak të inflacionit të lartë dhe zhvlerësimit të monedhës, tha sondazhi dyvjeçar i Njësisë së Inteligjencës të Ekonomistit në 133 qytete.

Ishte hera e parë në më shumë se 30 vjet që tre qytete ndanë vendin e parë, një shenjë se qytetet globale të kushtueshme po rriten më shumë, tha autorja e raportit, Roxana Sllavçeva.

"Kthimi i kostove në qytetet tradicionalisht më të shtrenjta ... është një testament për globalizimin dhe ngjashmërinë e shijet dhe modelet e blerjeve", tha ajo në një deklaratë.

"Edhe në vende ku pazaret për sende ushqimore mund të jenë relativisht më të lira, shërbimet ose çmimet e transportit çojnë në koston e përgjithshme të jetesës", tha ajo.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...