Qeveria e re italiane lejon zbarkimin e imigrantëve nga anija shpëtuese - Bota Sot
Qeveria e re italiane lejon zbarkimin e imigrantëve nga anija shpëtuese

Evropë

Qeveria e re italiane lejon zbarkimin e imigrantëve nga anija shpëtuese

Më: 14 shtator 2019 Në ora: 14:00
Itali

Qeveria e re italiane me prirje majtiste e ka lejuar një anije shpëtuese të një organizate joqeveritare me 82 imigrantë që të zbarkojë në port. Ky vendim paraqet dallim të madh nga politika e ashpër kundër imigrantëve e ish-ministrit të brendshëm, Matteo Salvini.

Kjo është hera e parë këtë vit që Roma e ka lejuar futjen në port të një anije shpëtuese të një organizate joqeveritare.

Anija me flamur suedez, e drejtuar nga organizata bamirëse franceze “SOS Mediterranee”, kërkoi nga autoritetet italiane dhe malteze që të ndalet në njërin nga portet e tyre për sigurinë e pasagjerëve të saj.

Të shtunën, koalicioni i ri qeveritar mes partisë “Pesë Yjet” dhe Partisë Demokratike i dha kësaj anije leje për zbarkim në Lampedusa të Sicilisë.

Ky vendim u mor pas marrëveshjes me Komisionin Evropian, i cili mori një kërkesë për ta koordinuar shpërndarjen e imigrantëve të kësaj anije nëpër vendet anëtare të Bashkimit Evropian.

Giuseppe Conte, i cili është në mandatin e dytë si kryeministër, ka premtuar se do t’i rishikojë politikat e qeverisë së kaluar kundër imigrantëve, të cilat kanë të bëjnë me mbylljen e porteve për anijet shpëtuese, sekuestrimin e anijeve të organizatave joqeveritare dhe gjobat për anijet që sjellim imigrantë në Itali pa leje, shkruan “The Guardian”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...