Rusia kërkon t’i shesë armë, Arabia Saudite nuk i përgjigjet Putinit - Bota Sot
Rusia kërkon t’i shesë armë, Arabia Saudite nuk i përgjigjet Putinit

Evropë

Rusia kërkon t’i shesë armë, Arabia Saudite nuk i përgjigjet Putinit

Më: 17 shtator 2019 Në ora: 12:07
Vladimir Putin

Nuk ka pasur asnjë reagim nga Arabia Saudite në përpjekjen e presidentit Vladimir Putin për t’i shitur këtij vendi sistemin raketor S-400 të Rusisë, njoftoi sot Kremlini.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se Moska nuk kishte marrë ende një kërkesë zyrtare nga të dyja palët për të ndërmjetësuar midis Arabisë Saudite dhe Iranit pas sulmit në objektet e naftës saudite, raporton Reuters.

Sipas tij, Moska nuk ka marrë ndonjë informacion të ri në lidhje me sulmin, i cili do të ndihmonte në arritjen e konkluzioneve përfundimtare në lidhje me incidentin.

"Ne nuk favorizojmë asnjë përfundim të parakohshëm dhe akuza se kush është përgjegjës për këtë sulm," u tha Peskov gazetarëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...