Papa shtron drekë për 1.500 të varfër dhe të pastrehë - Bota Sot
Papa shtron drekë për 1.500 të varfër dhe të pastrehë

Evropë

Papa shtron drekë për 1.500 të varfër dhe të pastrehë

Më: 17 nëntor 2019 Në ora: 16:46
Foto

Papa Françesku të dielën priti rreth 1.500 njerëz të varfër dhe të pastrehë për drekë në Vatikan, duke dekretuar indiferencën ndaj varfërisë pasi Kisha Katolike shënoi Ditën e saj Botërore të të varfërve, raporton AP.

"Mendimet e mia shkojnë tek ata që ... kanë promovuar nisma solidariteti për të dhënë shpresë konkrete për më të pafavorshmit," i tha Papa Françesku një masë në Sheshin e Shën Pjetrit përpara drekës.

"Kohët e fundit pashë disa statistika mbi varfërinë. Ata ju bëjnë të vuani - indiferencën e shoqërisë ndaj të varfërve," tha Papa, duke falënderuar stafin mjekësor që po siguronin kujdes shëndetësor falas për të varfërit në Vatikan.

Ai kritikoi gjithashtu atë që ai e quajti "tërbim të vrapimit, të arritjes së gjithçkaje tani, kushdo që mbetet pas vlerësohet si një telash. Dhe konsiderohet i disponueshëm".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat