Shokuese: Italia shënon numrin më të madh të vdekjeve në ditë nga Koronavirusi, kaq viktima pati sot - Bota Sot
Shokuese: Italia shënon numrin më të madh të vdekjeve në ditë nga Koronavirusi, kaq viktima pati sot

Evropë

Shokuese: Italia shënon numrin më të madh të vdekjeve në ditë nga Koronavirusi, kaq viktima pati sot

Nga: A.Zh Më: 20 mars 2020 Në ora: 19:06
Numri i të vdekurve në Itali është rritur me 627 (Fotografia: Backgrid)

Italia ka shënuar sot rritjen më të madhe të vdekjeve për një ditë, që nga shpërthimi i Koronavirusit një muaj më parë. Sot në Itali kanë vdekur 627 persona, ndërsa numri i përgjithshëm ka shkuar në 4032, raporton Metro, përcjell Bota sot.

Deri më sot, vendi nuk kishte regjistruar më shumë se 475 vdekje në një ditë të vetme.

Zyrtarët konfirmuan që rekordet tani ishin tejkaluar me numrin e vdekjeve që u rritën me 18.4% të premten.

Vjen një ditë më parë Italia kapërceu Kinën si vendi me numrin më të madh të viktimave nga sëmundja vdekjeprurëse.

Rreth 3,245 njerëz kanë vdekur në Kinë që kur virusi u shfaq për herë të parë atje në fund të vitit të kaluar.

Image
Ushtarët italianë krijuan një qytet tendë për njerëzit e infektuar me koronavirus jashtë një spitali në Crema, në veri të Italisë (Fotografia: EPA)

Pikë e tmerrshme po cilësohet popullata e moshuar e Italisë, sistemi i saj i kujdesit shëndetësor dhe bllokimi i vonuar i epiqendrës së shpërthimit në Lombardi.

Në kontrast të plotë, Kina tha se ata nuk kishin regjistruar asnjë rast të ri të Covid-19 në Wuhan dhe provincën përreth Hubei – që ishte burim i shpërthimit global. Numri i përgjithshëm i të infektuarve në Itali u rrit në 47.021 të premten, nga 41.035, tha Agjencia e Mbrojtjes Civile.

Image
Një pacient në një njësi biokontinenti është transportuar me një barelë në Spitalin Columbus Covid 2 në Romë (Fotografia: AP)

Rajoni verior i Lombardisë, që po pëson goditjen më të madhe, mbetet në një situatë kritike, me 2.549 vdekje dhe 22.264 raste.

Mjekët që merren me krizën e kanë përshkruar trajtimin e Covid-19 si "luftë të një lufte humbëse", pasi paralajmëruan Mbretërinë e Bashkuar të "përgatitej".

Sot, Boris Johnson njoftoi masa të pashembullta për të frenuar përhapjen e sëmundjes në tokën e Mbretërisë së Bashkuar. Të gjitha pijetoret, klubet, kafenetë dhe restorantet do të mbyllen sonte për të ardhmen e parashikueshme në luftën kundër koronavirusit.

Numri i vdekjeve në Mbretërinë e Bashkuar arriti në 177 sot pasi 44 persona të tjerë vdiqën. Një e treta e vdekjeve kanë qenë në Londër, ku shkalla e krizës thuhet se është dy javë përpara pjesës tjetër të vendit.

Një studim i NHS në kryeqytet tashmë ka deklaruar një incident kritik, duke thënë se aty po mbarojnë shtretërit e kujdesit intensiv. Kjo vjen derisa numri i vdekjeve globale nga Koronavirusi tejkaloi 10,000 sot, sipas Universitetit Johns Hopkins, në SH.B.A./BS

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat