Ekspertët në Francë/ Bëhuni gati për valën e dytë - Bota Sot
Ekspertët në Francë/ Bëhuni gati për valën e dytë

Evropë

Ekspertët në Francë/ Bëhuni gati për valën e dytë

Më: 4 gusht 2020 Në ora: 16:19
Foto ilustrim

Komiteti shkencor në Francë ka paralajmëruar se një valë e dytë e virusit në vjeshtë ose dimër ka shumë gjasa të shihet.

Kjo vjen në një kohë kur rastet e reja të koronavirusit në vend janë rritur ndjeshëm javët e fundit. Rreth 3376 raste të reja janë konfirmuar në tre ditët e shkuara dhe numri i personave që trajtohen në kujdes intensiv nëpër spitale, ka filluar të rritet, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

“Ecuria afatshkurtër e pandemisë, kryesisht është në duart e popullatës”, thuhet në një deklaratë të komitetit shkencor për virusin. Në të, po ashtu i kërkohet qyteteve të mëdha të përgatiten për një plan për më shumë izolime lokale në varësi të epidemisë – raporton e përditshmja franceze Le Monde.

Franca, nuk është i vetmi vend evropian që po regjistron një rritje domethënëse të rasteve të reja të Covid 19 në javët e fundit. Belgjika, Luksemburgu dhe Spanja po ashtu kanë parë që shifrat të rriten, çka edhe ka ndezur frikën për një rikthim të virusit në kontinent.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat