Polonia dhe Rusia raportojnë vdekje rekord nga Covid-19

Evropë

Polonia dhe Rusia raportojnë vdekje rekord nga Covid-19

Më: 25 nëntor 2020 Në ora: 13:13
Foto ilustrim

Rusia ka raportuar numrin e saj më të lartë të vdekjeve të lidhura me koronavirusin ditor që nga fillimi i pandemisë - 507 - duke e çuar numrin e vdekjeve të saj në 37,538.

Vendi ka parë një rritje të shpejtë të rasteve të  infektuar me COVID-19 - ka konfirmuar më shumë se 2.1 milion raste - por autoritetet kanë hedhur poshtë idenë e vendosjes së një bllokimi tjetër kombëtar.

Të martën, zhvilluesit e vaksinës kryesore koronavirus të Rusisë - Sputnik V - thanë se ishte deri në 95% efektive. 

Ata duan të vënë në dispozicion një miliard doza vitin e ardhshëm, me rreth 10 dollarë  secila, por ka pasur të dhëna për probleme me prodhimin në masë.

 Disa kritikë kanë sugjeruar që vaksina po nxitohet, pretendimet që Moska i hedh poshtë.

Polonia gjithashtu ka pasur një numër rekord të vdekjeve ditore, 674, dhe numrin e përgjithshëm në 14,988. 

Vendi aktualisht ka nivelin e katërt më të lartë të vdekjeve në BE, sipas Qendrës Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve.

Polonia është ende nën një bllokim të pjesshëm me shumicën e dyqaneve në qendrat tregtare, muzeume, teatro dhe kinema të mbyllura. 

Dyqanet e qendrave tregtare pritet të rihapen nga e shtuna për periudhën e blerjeve të Krishtlindjeve.

Ndërkohë në Suedi , farmacitë po raportojnë një rritje të shpejtë të shitjeve të maskave, pavarësisht se vendi ende nuk rekomandon zyrtarisht përdorimin e përgjithshëm në hapësirat publike. 

Ai ndjek njoftimin e rekomandimeve dhe rregullave më të rrepta të distancimit shoqëror në vend, i cili kurrë nuk ka pasur një bllokim zyrtar.

 Javët e fundit ka pasur një rritje të shpejtë të numrit të të vdekurëve të raportuara dhe pranimeve në spital në lidhje me Covid-19 në Suedi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat