5 të vdekur nga sulmi në Gjermani, dita më e zezë që nga Lufta e Dytë Botërore

Evropë

5 të vdekur nga sulmi në Gjermani, dita më e zezë që nga Lufta e Dytë Botërore

Nga: G.B Më: 1 dhjetor 2020 Në ora: 22:14
Trier

Simeonstraße është arteria kryesore e Trierit. Rruga e gjallë e pazarit çon në Porta Nigra, pika referuese dhe zemra e qytetit që u ndërtua nga Romakët. Bernd W. u fut në rrugë me një automjet ngjyrë gri argjendi përgjatë kësaj rrugë dhe sipas raporteve të fundit të policisë, të paktën pesë njerëz kanë vdekur, duke përfshirë një vogëlush, shkruan Spiegel.de, përcjell Bota sot.

Disa nga të plagosurit rëndë janë trajtuar në spitale. Sidoqoftë, një pikë grumbullimi për të plagosurit u ngrit para katedrales dhe disa u dërguan për mjekim.

Ndërsa mjekët dhe infermierët po kujdesen për të plagosurit në spitale, politikanët shprehin tronditje nga vdekja e 51-vjeçarit. "Më e keqja është që njerëzit kanë humbur jetën", tha Kryeministrja e Rhineland-Palatinate, Malu Dreyer rreth ngjarjeve në qytetin e saj të lindjes.

Image

Politikania e SPD vizitoi palën e dëmtuar dhe u shprehu ngushëllimet familjarëve të viktimave.

Fakti që pasojat nuk ishin edhe më të këqija është ndoshta falë ndërhyrjes së shpejtë të policisë. Sipas Ministrit të Brendshëm të Shtetit Roger Lewentz, Bernd W. ishte arrestuar "katër minuta pasi ishte informuar".

Sipas një zëdhënësi të policisë, shoferi ishte "ndaluar nga selia e policisë". Një videoklip që qarkulloi në mediat sociale tregoi se si policët lidhnin W. në tokë pas makinës, përcjell Bota sot. Pjesa e përparme e SUV ishte dëmtuar rëndë.

Kryebashkiaku: "Dita më e zezë në Triers që nga Lufta e Dytë Botërore"

Dëshmitarët okularë raportuan se njerëzit u hodhën përmes ajrit pranë Portws Nigra. Kryebashkiaku Wolfram Leibe tregoi se si ai eci nëpër qendër të qytetit pas incidentit. “Ishte thjesht e tmerrshme. Ka një palë atlete dhe vajza ka vdekur, "tha politikani i SPD." Një pamje e tmerrit u paraqit vetë. "

Leibe foli për "ditën më të zezë në Trier që nga Lufta e Dytë Botërore".

Image

"Nuk mund ta kuptoj se si dikush mund të marrë idenë e ngasjes së një SUV nëpër qytet dhe vrasjen e njerëzve."

Viktimat përfshijnë një fëmijë nëntë muajsh dhe një grua 73-vjeçare. Sipas policisë, një 25-vjeçar dhe një 45-vjeçar u vranë gjithashtu. 300 ndihmës nga brigada e zjarrfikësve, shërbimet e shpëtimit dhe organizata të tjera të ndihmës, si dhe rreth 450 oficerë policie ishin në detyrë./BS/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat