Qytetarët në Vjenë kundërshtojnë masat anti-Covid

Evropë

Qytetarët në Vjenë kundërshtojnë masat anti-Covid

Më: 16 janar 2021 Në ora: 22:14
Foto nga vendi i ngjarjes

Mijëra njerëz kanë marshuar të shtunën në rrugët e Vjenës duke kundërshtuar kufizimet në jetën publike si pasojë e koronavirusit. Kjo protestë erdhi disa ditë pasi Qeveria e kancelarit Sebastian Kurz, zhvilloi bisedime për zgjatjen e masave.

Nën moton “Kurzi duhet të shkojë”, demonstruesit brohorisnin rrugëve të Vjenës.

Një pjesë e madhe e tyre ishin pa maska, njofton Reuters.

Austria është në bllokadën e saj të tretë, duke i lejuar të hapura vetëm dyqanet ushqimore. Vendi ka raportuar afro 390.000 raste me COVID-19 dhe mbi 7.000 të vdekur që nga fillimi i pandemisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat