Franca do të vendosë karantinë 10 ditore për udhëtarët që vijnë nga Brazili

Evropë

Franca do të vendosë karantinë 10 ditore për udhëtarët që vijnë nga Brazili

Më: 18 prill 2021 Në ora: 13:51
Franca

Franca do të urdhërojë një karantinë 10 ditore për të gjithë udhëtarët që vijnë nga Brazili duke filluar nga 24 prilli.

Kështu u deklarua nga zyra e kryeministrit dje – teksa u tha se gjithë kjo po bëhen në përpjekje për të parandaluar përhapjen e një varianti të koronavirusit të parë të gjetur në qarkun e Amerikës së Jugut, shkruan Reuters.

Franca vendosi këtë javë të pezullojë të gjitha fluturimet nga dhe nga Brazili, masa do të zgjatet deri më 23 prill, tha zyra e kryeministrit në të njëjtën deklaratë.

Duke filluar nga 24 Prilli, vetëm njerëzit që banojnë në Francë ose mbajnë një pasaportë Franceze ose të Bashkimit Evropian do të lejohen të fluturojnë për në vend.

Qeveria do të vendosë një karantinë 10-ditore për të gjithë udhëtarët pas mbërritjes, tha zyra e Kryeministrit, dhe autoritetet do të bëjnë kontrolle para dhe pas fluturimit që udhëtarët të bënin rregullimet e duhura për t’u izoluar.

Policia do të përdoret gjithashtu për të siguruar respektimin e karantinës. Para se të hipin në aeroplan, udhëtarëve të autorizuar do t’u kërkohet të paraqesin një test negativ të reaksionit zinxhir të polimerazës (PCR) që është më pak se 36 orë i vjetër.

Të njëjtat masa gjithashtu do të vendosen gradualisht në 24 prill për njerëzit që kthehen nga Argjentina, Kili dhe Afrika e Jugut, ku u zbulua prania e varianteve të tjera të koronavirusit, tha zyra e kryeministrit.

Një karantinë 10-ditore do të vendoset gjithashtu për udhëtarët që vijnë nga Guiana Franceze, një departament përtej detit i Francës në bregun verilindor të Amerikës së Jugut.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat